Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Άρη

Ο “δικέφαλος του βορρά” επικράτησε 1:3 σετ, των “κιτρίνων” στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις τους στην Volleyleague γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Μίκρα του Άρη με 1:3, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Τσιόγκα, Πολυνοπούλου, Κάφρεϊ, Στράντζαλη, Κρολ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

O ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς προβάδισμα, 5:8, χάρη στην καλή παρουσία των ακραίων του και τα λάθη του αντιπάλου. Έχοντας σταθερά το προβάδισμα, ο “δικέφαλος του βορρά”, συνέχισε να αυξάνει ακόμα περισσότερο την διαφορά, όντας στα μέσα του σετ, μετά από μπλοκ της Κάφρεϊ στην Τσούμπα, μπροστά με πέντε, 11:16. Με το μπλοκ του Δικεφάλου να λειτουργεί καλά, και με τις Στράντζαλη και Κάφρεϊ σε… κέφια, η διαφορά σε κομβικό σημείο «άνοιξε» ακόμα περισσότερο, 15:21, με το σετ να καταλήγει δίκαια στον ΠΑΟΚ με 18:25, 0:1.

Καλύτερα μπήκε και στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, έχοντας μία μικρή διαφορά από νωρίς, 6:8, την οποία επέκτεινε στα μέσα του σετ, 12:16. Σ’ εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος «μπλόκαρε» επιθετικά και με δικά του λάθη έβαλε τον Άρη στο παιχνίδι, 15:16. Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, 20:20, με τους τελευταίους πόντους να μοιράζονται σε αμφότερες τις ομάδες, το σετ οδηγήθηκε σε… παράταση, 24:24. Στην… παράταση οι αντίπαλοι πήραν… κεφάλι, 26:25, κατακτώντας το σετ μετά από αμφισβητούμενη φάση σε επίθεση της Κρολ, 27:25, 1:1.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, με τις παίκτριες του Δικεφάλου να μην θέλουν να αφήσουν περιθώριο αντίδρασης στις παίκτριες του Άρη. Στα μέσα του σετ, ο ΠΑΟΚ με Κρολ και Πολυνοπούλου πήρε σημαντική διαφορά, 8:16, στην οποία «έχτισε» επάνω. Με συνεχόμενα λάθη του ΠΑΟΚ οι αντίπαλες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σετ, 15:21, ωστόσο ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση στα κρίσιμα σημεία, παίρνοντας άνετα το σετ με 17:25, 1:2.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε με σκοπό να τελειώσει το παιχνίδι και συνεχίσει αήττητος τις υποχρεώσεις του. Αφήνοντας πίσω του όποιες… προκλήσεις του παρουσιαστήκαν, ο Δικέφαλος με τρομερό βόλεϊ δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης για το ποιος θα πάρει το τρίποντο. Έτσι με 20:25, οι «ασπρόμαυρες» έκαναν το 1:3 και παράλληλα το 6Χ6 στο πρωτάθλημα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 26 Νοεμβρίου και ώρα 17:00, εντός έδρας κόντρα στον ΖΑΟΝ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.