Mε το “δεξί” ο Ολυμπιακός στα ημιτελικά!

Οι “ερυθρόλευκοι” επιβλήθηκαν με 3-0 σετ στο κλειστό γυμναστήριο “Mελίνα Μερκούρη” και έκαναν το 1-0 κόντρα στον Μίλωνα για τους “4” των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Volley League.

“Ζεστοί” ξεκίνησαν οι Πειραιώτες στα πλέι οφ του πρωταθλήματος της Volley League Ανδρών. Ο Ολυμπιακός μετά την ήττα του που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον στην κανονική περίοδο από τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ, έβγαλε αντίδραση και με “όπλο” του τα καλά σερβίς, έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ επί του Μίλωνα στο πρώτο μεταξύ τους ματς με… φόντο τον τελικό του πρωταθλήματος. Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος στις 25 Μαρτίου, στο κλειστό γυμναστήριο “Κροίσος Πέρσης” στη Νέα Σμύρνη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με δυναμικό τρόπο την αναμέτρηση και έφτασε άνετα στην αρχή στο 4-0 με “όπλο” του το σερβίς και ένα λάθος του Ανδρεάδη. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν “ζεστοί” με πρωταγωνιστή τους τον Κουμεντάκη και τον Ιντάλγκο, αυξάνοντας το σκορ στο 12-5. Τα μπλοκ των φιλοξενούμενων δεν λειτούργησαν ιδανικά και μετά από λάθος του Μολίνα, οι Πειραιώτες έφτασαν στο νταμπλ σκορ (18-9). Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε στο 25-13 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν με άνεση το 1-0 στα σετ.

Ο Μίλωνας μπήκε “ζεστός” στο δεύτερο σετ και με δυο άσσους του Νανόπουλου, αλλά και κάποια λάθη του Ολυμπιακού με τους Στερν και Ιντάλγκο, προηγήθηκε με 5-0. Το σύνολο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έβγαλε αντίδραση σε εκείνο το σημείο. Με πρωτεργάτες τους τον Παγένκ και τον Τράβιτσα, οι γηπεδούχοι έφεραν σταδιακά το ματς στην ισοπαλία (9-9) και εν συνεχεία προηγήθηκαν με τρεις πόντους διαφορά (13-10). Ο Γιορντάνοφ ανέβασε “στροφές” και μαζί με τον Χερ, έφεραν το ματς στους δυο πόντους σε κομβικό σημείο (22-20). Ο Μπράιαντ με ένα εντυπωσιακό μονό μπλοκ στον Παγένκ έφερε στο ελάχιστο την διαφορά (23-22). Οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν ψύχραιμοι στο τέλος του σετ, έκαναν το 25-23 και παράλληλα το 2-0, φτάνοντας ακόμα πιο κοντά στην νίκη.

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έδειξε τις… διαθέσεις στην αρχή του τρίτου σετ και κατάφεραν με πρωταγωνιστή τους τον Ιντάλγκο κατάφερε να πάρει μια… απόσταση ασφαλείας (11-6). Οι Ανδρεάδης και Γιορντάνοφ βρήκαν κάποιους πόντους σε πρώτο χρόνο και στην μικρή διαγώνιο, μειώνοντας έτσι αισθητά τη διαφορά (18-14). Ο Παγένκ με εξαιρετικό μπλοκ στον Χερ έδωσε σε κομβικό σημείο σημαντικό προβάδισμα στους Πειραιώτες (23-20). Ο Ιντάλγκο με μια φοβερή προσπάθεια στο τέλος, διαμόρφωσε το 25-20 και έτσι ο Ολυμπιακό έκανε άνετα το 3-0 σετ, παίρνοντας έτσι το προβάδισμα στη μεταξύ τους σειρά για τα ημιτελικά των πλέι οφ.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-23, 25-20)

Διαιτητές: Πρέντζας, Ονόπας. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Ζαρμπίνης, Σταθοπούλου. Γραμματεία: Καπουράνη