Με… το ένα πόδι στο Final-4 ο Ολυμπιακός! (video)

Οι “ερυθρόλευκοι” παρά την πίεση της Κηφισιάς, κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-0 σετ και να κάνουν σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην τετράδα του League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών του League Cup “Νίκος Σαμαράς”, ο Ολυμπιακός έκανε… το καθήκον του κόντρα στην ανταγωνιστική ομάδα της Κηφισιάς και επιβλήθηκε με 3-0 σετ σε ένα συναρπαστικό ματς.

Οι Πειραιώτες έτσι έκαναν το πρώτο βήμα για να πάρουν το εισιτήριο για το Final-4 του θεσμού και το δεύτερο μεταξύ τους ματς είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη (07/12) στο κλειστό γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη”. Μάλιστα, οι “ερυθρόλευκοι”, τρεις ημέρες αργότερα (10/12) υποδέχονται την ομάδα του κόουτς Χριστοφιδέλη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση και πήρε σύντομα ισχνό προβάδισμα χάρη σε δυο άσσους του Λινάρδου. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά με τον Ρικάρντο ισοφαρίζοντας σε 7-7, όμως οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με τον Λινάρδο να παίρνει πόντους στον πρώτο χρόνο, αλλά και τον Παγένκ να σερβίρει επιτυχώς. Οι δυο ομάδες πήγαιναν… χέρι-χέρι στην αναμέτρηση, ωστόσο, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι με πρωταγωνιστές της τον Ιντάλγκο, αλλά και τον Παγένκ, “καθάρισε” το πρώτο σετ με 25-19 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, το σύνολο του κόουτς Χριστοφιδέλη ξεκίνησε αρκετά δυναμικά βάζοντας… δύσκολα στους Πειραιώτες. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι με κύριους εκφραστές των επιθέσεών τους τον Μορέιρα και τον Στιβαχτή “έτρεξαν” σερί 3-0 και ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο +3 (14-11). Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε και επέστρεψε άμεσα χάρη στα μπλοκ των Παγένκ και Κουμεντάκη. Δύο σερί άστοχες επιθέσεις του Κουμεντάκη έφεραν την Κηφισιά μπροστά με 18-16, όμως οι “ερυθρόλευκοι” δεν το… έβαζαν κάτω. Ο Στερν πήρε τα μπλοκ άουτ και ο Λινάρδος με μπλοκ έβαλαν μπροστά τους “ερυθρόλευκους” με 21-20. Ο Οκοσάνοβιτς με εντυπωσιακό μπλοκ στον Ιντάλγκο, έβαλε μπροστά την Κηφισιά με 23-20, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Δυο άσσοι και ένα κάρφωμα του Ιντάλγκο στην ευθεία, έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (25-26). Ο Σπηλιώτης προσέφερε κάποιες λύσεις στην ομάδα του, όμως ο Στερν ισοφάρισε σε 27-27, στη συνέχεια έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό και ο Οκοσάνοβιτς με λάθος, έδωσε το δικαίωμα στους Πειραιώτες να πάρουν το δεύτερο σετ με 30-28 για το 2-0 μετά από συναρπαστικό… ράλι.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός απέκτησε και πάλι προβάδισμα… ασφαλείας με πρωταγωνιστές του τον Κουμεντάκη στα μπλοκ και τον Τράβιτσα επίσης (2-5). Ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της Κηφισιάς, ο Οκοσάνοβιτς έκανε το 7-7 με άσο λίγο αργόερα, όμως ο Κουμεντάκης απάντησε με τον ίδιο τρόπο δύο φορές και έδωσε… αέρα 3 πόντων στην ομάδα του (7-10). Οι “μάχες” συνεχίστηκαν, με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν διαρκώς το προβάδισμα, ωστόσο ο Ρικάρντο μετά το λάθος του Λινάρδου, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα των βορείων προαστίων (18-17). Οι Πειραιώτες όμως έδειξαν την ψυχραιμία τους και με τον Ιντάλγκο να φωνάζει… παρών στο τέλος, κατάφεραν να πάρουν και το τρίτο σετ με 25-22 για το 3-0 και την “καθαρή” νίκη των “ερυθρολεύκων”.

Τα σετ: 19-25, 28-30, 22-25