Με το αριστερό στην Ευρώπη η Κηφισιά

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Γαλατάσαραϊ στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των ”32” του Challenge Cup.

Το ευρωπαϊκό ντεμπούτο στην Ιστορία της Κηφισιάς δε συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα, καθώς η ομάδα των βορείων προαστίων ηττήθηκε με 3-0 (22-25, 15-25, 23-25) στο Ζηρίνειο από την Γαλατάσαραϊ, στο πρώτο ματς της φάσης των «32» του Challenge Cup ανδρών.

Η Κηφισιά, η οποία δεν έχει ξεκινήσει καλά στο πρωτάθλημα της Volley League (τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς), κοίταξε στα μάτια την τουρκική ομάδα, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει ούτε ένα σετ και, πλέον, αναζητά ένα θαύμα στη ρεβάνς που θα γίνει στις 30/11 στην Κωνσταντινούπολη (θα χρειαστεί νίκη με 3-0 ή, 3-1 για να στείλει το παιχνίδι στο «χρυσό» σετ) προκειμένου να προκριθεί στους ”16” της διοργάνωσης.

Πάλεψε στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα, αλλά το έχασε με 25-22. Στο δεύτερο οι Τούρκοι έκαναν ”περίπατο” (25-15), ενώ στο τρίτο έγινε μεγάλη μάχη με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την απειρία του ΑΟΠ στο τέλος και να παίρνουν το σετ με 25-23, κλείνοντας τον αγώνα. //ΜΛ.