Με επική ανατροπή ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ!

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπορεί να βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο, ωστόσο κατάφερε να πραγματοποιήσει ακόμη μία συγκλονιστική ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ επί του “δικεφάλου του βορρά”.

Λίγες ημέρες μετά την τεράστια ανατροπή επί του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα (3-2 σετ), ο Παναθηναϊκός το έκανε ξανά με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ για τα προημιτελικά του League Cup “Νίκος Σαμαράς”. Οι “ασπρόμαυροι” βρέθηκαν μία… ανάσα από τη νίκη (0-2), αλλά οι “πράσινοι” αντέδρασαν και έφτασαν στην ανατροπή. Η πρόκριση θα κριθεί στις 4 Ιανουαρίου στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-1. Μετά το τάιμ άουτ του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, οι “πράσινοι” με συνεχόμενα μπλοκ μείωσαν σε 7-6. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να προσπεράσει στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν το επέτρεπαν (12-9). Οι Θεσσαλονικείς συνέχιζαν να έχουν το προβάδισμα (19-14), εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη των γηπεδούχων. Το πρώτο σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με σκορ 25-21.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως το και το προηγούμενο, με τον “Δικέφαλο” να παίρνει… κεφάλι από νωρίς (8-3). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με καλά μπλοκ μείωσε σε 10-8. Ο Ερνάντεζ ήταν ο πρωταγωνιστής στην προσπάθεια του “τριφυλλιού” να γυρίσε το δεύτερο σετ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμα (17-14). Οι “πράσινοι” δεν κατάφερναν να αντιμετωπίσουν τις καλές επιθέσεις των φιλοξενούμενων και έχασαν και το δεύτερο σετ (25-19).

Ούτε στην αρχή του τρίτου σετ άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα, καθώς ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 9-7. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, όπως φαινόταν, θα έπαιρνε μια “καθαρή” νίκη (15-11), καθώς εξακολουθούσε να είναι ανώτερη από τους “πράσινους”. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μείωσε σε σημαντικό σημείο (17-19), ωστόσο οι “ασπρόμαυροι” πέτυχαν δύο συνεχόμενους πόντους και έφτασαν στο 17-21. Στη συνέχεια, το σετ ήταν στην… κόψη του ξυραφιού και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να δηλώσει παρών, κατακτώντας το τρίτο σετ με 26-24 για το 2-1.

Στο τέταρτο σετ, το “τριφύλλι” άλλαξε τη… ρότα του αγώνα, καθώς πήρε διαφορά τριών πόντων (8-5) και έδειχνε αποφασισμένο να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι έμοιαζε… παγωμένη, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να αυξάνει τη διαφορά στο σετ (18-11), δείχνοντας τη θέληση να αλλάξει ολόκληρο το σκηνικό του παιχνιδιού. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και οι “πράσινοι” κατέκτησαν το σετ με 25-16, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Το τάι μπρέικ άρχισε με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να τρέχει σερί 4-0 και τον ΠΑΟΚ να απαντά μειώνοντας σταδιακά (6-3). Η αναμέτρηση είχε… γείρε υπέρ του “τριφυλλιού”, που πλησίαζε ολοένα και πιο κοντά στην ανατροπή πρόκρισης. Εν συνεχεία, οι “πράσινοι” παρέμειναν σε ρόλο οδηγού και πήραν το τάι μπρέικ με 15-8.

Τα σετ: 21-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-8.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ, Σερεμέτης, Γεωργίου, Γκρουμούσας, Πετρέας, Γιάκομπσεν, Μπάσης, Ζήσης, Μάρκου, Ρανγκέλ, Φράγκος, Κωστόπουλος, Ερνάντεζ

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μουχλιάς, Ηλίας, Γιόρνα, Κόστα, Μιχελάκης, Γουόλς, Κοκκινάκης, Βουλκίδης, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Ράπτης, Βαν Ντεν Ντρις, Μπούτος