”Λύγισε” στην πρεμιέρα του Champions League ο Ολυμπιακός

Οι ”Ερυθρόλευκοι” πάλεψαν απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Κεντζιερζίν Κοζλέ αλλά ηττήθηκαν με 3-1 σετ στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Η επιστροφή στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση δεν συνοδεύτηκε με νίκη. Ο Ολυμπιακός δυσκόλεψε την Πολωνική ομάδα και στα τέσσερα σετ, ωστόσο, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και να διεκδικήσει την νίκη στο tie-break.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο σετ, οι ”ερυθρόλευκοι” έμειναν συγκεντρωμένοι και δεν έχασαν το μυαλό τους έπειτα από το +4 της Κοζλέ και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-23. Οι Πολωνοί αντέδρασαν στο δεύτερο σετ και επικράτησαν σχετικά εύκολα με 25-20, ενώ το τρίτο σετ αποδείχθηκε δραματικό καθώς ο Ολυμπιακός πάλεψε έως το τέλος και με υπερπροσπάθεια στο 23-16, ισοφαρίζοντας σε 23-23. Το σετ οδηγήθηκε στην παράταση με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0 σερί με το σκορ στο 26-26. Στο τέταρτο σετ η ομάδα του Καστελάνι μπήκε αποφασισμένη να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ και να πάει τον αγώνα σε tie-break, ωστόσο, η Πρωταθλήτρια Ευρώπης έδειξε χαρακτήρα, ανατρέποντας το σκορ σε 21-20 από το 6-11. Οι δύο ομάδες πήγαν… πόντο πόντο με το σετ να πηγαίνει στην παράταση. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε τρεις φορές σε θέση set ball, όμως ισάριθμες φορές η ΖΑΚΣΑ βρήκε τον πόντο της ισοφάρισης. Με το σκορ στο 29-29, οι Πολωνοί έκαναν το απαραίτητο σερί για να κλείσουν το σετ (31-29) και συνάμα το παιχνίδι με 3-1 σετ.

Στην δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Ροζελάρε στις 29 Νοεμβρίου (19:00) με μοναδικό στόχο την πρώτη νίκη στην επιστροφή του συλλόγου στο Champions League.

Τα σετ: 23-25, 25-20, 28-26, 31-29. //ΜΛ.