Λύγισε και αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ

Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι πάλεψε για να διεκδικήσει την πρόκριση, ωστόσο γνώρισε την ήττα μα 3-2 σετ από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και έμεινε εκτός συνέχειας στο Challenge Cup.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να απαντήσει στο 3-1 σετ του Ισραήλ, καθώς γνώρισε την ήττα και στο δεύτερο παιχνίδι κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο “δικέφαλος του βορρά” βρέθηκε από την αρχή στα… σχοινιά και παρά την προσπάθειά του, δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να εξασφαλίσει την πρόκριση.

Οι “ασπρόμαυροι” είχαν εξ αρχής δύσκολο έργο μπροστά τους, καθώς είχαν ηττηθεί με 3-1 σετ στο Ισραήλ. Στο πρώτο σετ, η Μακάμπι πήρε προβάδισμα και “έχτισε” διαφορά από τα πρώτους πόντους (3-6). Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι προσπάθησε να μείνει κοντά, προκειμένου να διεκδικήσει το σετ, ωστόσο οι Ισραηλινοί ξέφυγαν (9-16) και… αγκάλιασαν το σετ. Εν συνεχεία, η διαφορά έφτασε και στους 10 πόντους (13-23) και δεν μειώθηκε έως το φινάλε του πρώτου σετ (15-25).

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να μείνει… ζωντανός για την πρόκρισης. Στους πρώτους πόντους, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, ωστόσο η Μακάμπι κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με τέσσερις πόντους (13-17), βάζοντας με την… πλάτη στον τοίχο τους “ασπρόμαυρους”. Το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι αντέδρασε και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση χάρη σε σερί πόντων (18-18), ενώ μάλιστα πέρασε και μπροστά στο σκορ (19-18). Ο ΠΑΟΚ πήρε απέκτησε και διαφορά τριών πόντων (21-18), φτάνοντας εν τέλει στην ισοφάριση με την κατάκτηση του δεύτερου σετ (25-21).

Η έναρξη του τρίτου σετ, βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ξανά πόντο-πόντο, ωστόσο η Μακάμπι βρισκόταν σε θέση… οδηγού. Ο ΠΑΟΚ μαχόταν για κάθε πόντο του αγώνα, προκειμένου να πάρει… κεφάλι στην αναμέτρηση, ωστόσο οι Ισραηλινοί διατηρούσαν το ασθενές προβάδισμά τους (17-19). Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολλάκις στην ισοφάριση του σετ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν… γκάζι, πήραν προβάδισμα τριών πόντων και εν συνεχεία “καθάρισαν” το τρίτο σετ, επικρατώντας με 21-25.

Στο τέταρτο σετ, η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι δεν… παρέδωσε τα “όπλα”. Ωστόσο, η Μακάμπι ήταν αυτή που πήρε για ακόμη μία φορά προβάδισμα στην αρχή, με τη διαφορά να φτάνει έως τους τρεις πόντους (4-7). Οι “ασπρόμαυροι” απάντησαν (7-8) και παρόλο που βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ με τρεις πόντους, κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση (11-11). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ άλλαξε τις ισορροπίες του σετ, καθώς πέρασε μπροστά στο σκορ με σημαντική διαφορά (20-16). Η Μακάμπι “χτύπησε” στην αντεπίθεση και έφτασε στην ισοφάριση (22-22), ωστόσο ο “δικέφαλος του βορρά” κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά στα σετ, επικρατώντας με 26-24.

Το τάι-μπρέικ του αγώνα, άνοιξε με πόντο υπέρ του ΠΑΟΚ, αλλά η συνέχεια ήταν ανάλογη με τα προηγούμενα σετ και οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ (6-7).Η Μακάμπι απέκτησε προβάδισμα τριών πόντων (7-10), αγγίζοντας ολοένα και περισσότερο τη νίκη στον αγώνα. Το… σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε εκ νέου παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ, καθώς οι Ισραηλινοί εξακολουθούσαν να είναι μπροστά στο σκορ και πήραν το τάι-μπρέικ με 13-15.//

Τα σετ: 15-25, 25-21, 21-25, 26-24, 13-15.