Έβαψε «πράσινο» και το Λιγκ Καπ ο Παναθηναϊκός (audio)

Σε μία ονειρική σεζόν, το «τριφύλλι» επικράτησε με 3-0 επί του ΠΑΟΚ και πήρε τον τίτλο.

Με καθαρή νίκη, ο Παναθηναϊκός εξαφάνισε το μικρό προβάδισμα του ΠΑΟΚ από τον πρώτο αγώνα, κέρδισε 3-0 στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» για δεύτερη φορά στην ιστορία του και ανέτρεψε τα δεδομένα του πρώτου ματς.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με πόντο για τον ΠΑΟΚ όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, έκανε ένα σερί 6 πόντων για το 7-4. Στη συνέχεια η ομάδα του «δικεφάλου» κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι φέρνοντάς το στον πόντο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 16-16, έως ότου το «τριφύλλι» ανέβασε ρυθμό και έκανε πολύ εύκολα το 1-0 με 25-19.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος και στο δεύτερο σετ, κάνοντας εύκολα και γρήγορα το 6-3. O ΠΑΟΚ αντέδρασε και ξαναμπήκε στο παιχνίδι, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα στο 8-8 και περνώντας μπροστά στο σκορ με ένα σερί τριών πόντων, κάνοντας το 9-12. Ο δικέφαλος συνέχισε να έχει το προβάδισμα για στο σετ, με τον Παναθηναϊκό να το φέρνει στον πόντο μέχρι και το 27-25, όπου έκανε το 2-0 και δυσκόλεψε πολύ το έργο του ΠΑΟΚ για τη συνέχεια.

Το τρίτο σέτ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει «μπει» καλύτερα, παίρνοντας από νωρίς ένα προβάδισμα τριών πόντων από το 6-3 και διατηρώντας το καθ΄ όλη τη διάρκεια φτάνοντας μέχρι και το 21-18.  Οι παίκτες του «τριφυλλιού» ήταν πιο συγκεντρωμένοι, έκαναν το 25-23 μετά από λάθος επίθεση του ΠΑΟΚ και κατέκτησαν το Λιγκ Καπ.

Έτσι ο Παναθηναϊκός τελειώνει με τον πιο όμορφο τρόπο, μια πολύ επιτυχημένη χρονιά, μετά την κατάκτηση του Πρωταθλήματος τώρα κατακτά και το Λιγκ Καπ.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0

Τα σετ: 25-19, 27-25, 25-23

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 16 (15/25 επ., 1 άσσος, 88% υπ. – 25% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2/3 επ.), Ρανγκέλ 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 3 (3/7 επ., 33% υπ. – 17% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (13/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (4/5 επ., 5 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 37% υπ. – 21% άριστες), Μπάσης, Ράπτης 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 27% άριστες)

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9 (8/13 επ., 1 άσσος), Πετρέας 7 (5/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουόλς 1 (1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (9/16 επ., 72% υπ. – 20% άριστες), Μπαρνς 4 (4/13 επ., 53% υπ. – 32% άριστες), Ούντρις 19 (17/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 50% υπ. – 17% άριστες), Σωτηρίου 2 (2 μπλοκ), Γάτσης.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικάκης. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης Διαιτητής Challenge Κουτσούλας. Επόπτες: Κατερλή, Γεωργιάδης, Σπίγγου, Βαρατάσης. Γραμματεία: Θεοδωρίδου