Κόκκινη υπεροχή και 2-1

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, ο Ολυμπιακός κατέκτησε τη νίκη με 3-1 σετ και πήρε το προβάδισμα στους τελικούς της Βόλεϊ Λιγκ Γυναικών.

Προβάδισμα τίτλου για τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες βρίσκονται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η τέταρτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι την Τρίτη 10 Μαΐου, στις 21:00.

Πριν την έναρξη του αγώνα, οι αθλήτριες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού άφησαν λουλούδια σε μία θέση στον πάγκο, στη μνήμη του φροντιστή του τμήματος των «ερυθρόλευκων», Βαγγέλη Ρούσσου

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ «ζεστά» στην αναμέτρηση και καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να αποκτήσει στην αρχή μεγάλο προβάδισμα. Με πρωταγωνίστρια τη Γιώτα και με ένα μπλοκ από την Χίπε, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-5, δείχνοντας τις διαθέσεις του. Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με πρωταγωνίστρια την Χαντάβα ισοφάρισε σε 18-18 και στην αμέσως επόμενη φάση πήρε το προβάδισμα χάρη σε ένα σερβίς που βρήκε στο φιλέ από τη Γιώτα. Το πρώτο σετ απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον, με τις «ερυθρόλευκες» να μένουν ψύχραιμες και με επίθεση άουτ από την Γκρόθες, κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ της αναμέτρησης με 25-23.

Μπορεί οι πράσινες να άρχισαν καλύτερα στο δεύτερο σετ του αγώνα, αποκτώντας γρήγορα ένα ισχνό προβάδισμα, όμως οι παίκτριες του Κάρλο Παρίζι έβγαλαν αντίδραση και έφεραν το ματς στα ίσα ξανά. Η Σάλας στα αμυντικά καθήκοντα των Πειραιωτών, αλλά και η Κόστα στην επίθεσή τους αντίστοιχα, έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 18-15. Οι «ερυθρόλευκες» πάλι με απόλυτη ψυχραιμία, κατάφεραν να «καθαρίσουν» και το δεύτερο σετ με 25-22, παίρνοντας έτσι προβάδισμα «ασφαλείας».

(KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Παρά τη δυναμική αρχή των γηπεδούχων στο τρίτο σετ του αγώνα, οι παίκτριες του Μπράνκο Γκάιτς αντέδρασαν και με επίθεση της Χαντάβα πέρασαν μπροστά στο σκορ (10-11) σε κρίσιμο σημείο. Γκρόθες και Στεπανένκο συνέχισαν να κρατούν τις πράσινες μπροστά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό όμως να βρίσκει συνεχώς λύσεις. Στο τέλος όμως με πρωταγωνίστριες τις Σάλας και Χαντάβα, το «τριφύλλι», κατάφερε να επικρατήσει με 25-20 και να μειώσει σε 2-1.

Οι φιλοξενούμενες άρχισαν το τέταρτο σετ εξίσου δυναμικά με το τέλος του τρίτου. Με μια άουτ επίθεση της Σάλας, οι πράσινες απέκτησαν προβάδισμα 3 πόντων (10-7). Στη συνέχεια, με πρωταγωνίστρια την Χαντάβα, το «τριφύλλι» έφτασε και στο +4 (16-12). Τα συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού και η εξαιρετική λειτουργία των μπλοκ για τους γηπεδούχους, έφεραν το ματς και πάλι στα ίσα. Ένα λάθος της Χαντάβα και μια εξαιρετική επίθεση από τη Σάλας διαμόρφωσαν το τελικό 26-24 και έδωσαν επί της ουσίας τη νίκη στον Ολυμπιακό με 3-1 σετ.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 25-23
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 25-22
3ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 7-8, 12-16, 21-20, 26-24

Τα σετ: (3-1) 25-23, 25-22, 20-25, 26-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (3/15 επ., 5 μπλοκ), Σάλας 17 (14/46 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. – 37% άριστες), Μαριάνα Κόστα 15 (10/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 29% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 23 (22/53 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 67% υπ. – 53% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (3/12 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντίνου 12 (11/20 επ., 1 άσσος), Κρος 9 (6/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 12 (11/49 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 18% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 23 (18/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 42% υπ. – 17% άριστες) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. – 33% άριστες), Στεπανένκο 8 (6/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μεταξά.