Έπεσε… μαχόμενη η Εθνική (video)

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το… πάλεψε και έφτασε κοντά στην κατάκτηση δύο σετ όμως ηττήθηκε 3:0 από την Τουρκία και αποχαιρέτησε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Η Εθνική μας ομάδα, προσπάθησε να κάνει την υπέρβαση κόντρα στην Τουρκία, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον στόχο της που ήθελε καθαρή νίκη. Παρόλο που το… πάλεψε και έφτασε κοντά στην κατάκτηση δύο σετ καθώς ηττήθηκε οριακά στο πρώτο και τρίτο, ηττήθηκε 3-0 και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να πηγαίνουν πόντο-πόντο έως το 10-11. Έπειτα η Τουρκία ήταν αυτή που… ξέφυγε παίρνοντας για πρώτη φορά στην αναμέτρηση προβάδισμα τριών πόντων για το 14-17. Tα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ όμως, άντεξαν και έφεραν το ματς στην ισορροπία στο 18-18 και πίεσαν, όμως έχασαν το σετ με 24-26.

Το δεύτερο σετ, δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Εθνική μας ομάδα, καθώς η Τουρκία ξεκίνησε με ένα επιμέρους 5-0. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να μειώσει, όμως οι Τουρκάλες ξέφυγαν ξανά με το σκορ να είναι στο 5-13 για τη μεγαλύτερη μεταξύ τους διαφορά. Οι Τουρκάλες συνέχισαν πολύ δυνατά και έφτασαν στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 14-25.

Στο τρίτο σετ, η Εθνική μας ομάδα ήταν πιο συγκεντρωμένη και δεν άφησε τις παίκτριες του Ντανιέλε Σανταρέλι να ξεφύγουν. Πήγαιναν χέρι-χέρι έως το 7-9, ενώ στο 7-10 η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο σετ στο +3. Η Εθνική όμως, επέστρεψε ξανά στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας στο 17-17, ενώ στη συνέχεια έβγαλε ξανά αντίδραση και έφερε την απόλυτη ισορροπία εκ νέου στο 22-22. Στη συνέχεια το σετ μετατράπηκε σε θρίλερ, οι δύο ομάδες  πήγαιναν χέρι-χέρι, με την Τουρκία να είναι αυτή που επικρατεί με 28-26 και να φτάνει σε μια ακόμα καθαρή νίκη με 3-0.

Τα σετ: 24-26, 16-25, 26-28

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Τουρκίας προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιουνούς Οτσάλ): Ανθούλη 8 (8/21 επ.), Νικολογιάννη 7 (6/10 επ., 1 άσσος, 29% υπ. – 14% άριστες), Λαμπρούση 5 (1/2 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καλαντάτζε 7 (4/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 7 (7/19 επ., 23% υπ. – 13% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 54% υπ. – 31% άριστες), Τοντάι 1 (1 άσσος), Σπανού (0/6 επ., 43% υπ. – 14% άριστες), Μπάκα 1 (1/1 επ., 50% υπ.-50% άριστες), Ξανθοπούλου 1 (1 άσσος), Τσιτσιγιάννη 1 (1/4 επ.)

Τουρκία (Ντανιέλε Σανταρέλι): Βάργκας 20 (18/30 επ., 2 άσσοι), Μπαλαντίν 8 (6/17 επ., 50% υπ.-32% άριστες), Σαχίν 2 (2/3 επ.), Ερντέμ 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Κάλατς 6 (3/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρακούρτ 14 (11/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ακόζ (λ, 62% υπ.-43% άριστες), Αϊκάτς, Αϊντίν.