“Σφράγισε” το εισιτήριο στον τελικό ο Ολυμπιακός!

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι επικράτησε με 3-0 σετ του Μίλωνα, διαμόρφωσε το 3-0 και στη σειρά, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος της Volley League.

Ο Ολυμπιακός, επικράτησε 3-0 σετ του Μίλωνα, έκανε και το 3-0 στη σειρά και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς του Πρωταθλήματος. Πλέον, περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός, με τον “δικέφαλο του βορρά” να έχει προβάδισμα, 2-0 στη σειρά.

Στο πρώτο σετ, οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα, ωστόσο ο Μίλωνας φρόντισε να παραμείνει εξ αρχής κοντά στο σκορ, παίρνοντας και τη θέση οδηγού εν συνεχεία (6-8). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν το… ασθενές προβάδισμα σε όλο το πρώτο σετ, από τη στιγμή που προηγήθηκαν. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι κατάφερε να το ανατρέψει αυτό με διαδοχικούς πόντους. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 20-20, αλλά ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 5-0 και πήρε το πρώτο σετ. Εν συνεχεία, ο Μίλωνας προηγήθηκε στο δεύτερο σετ, αλλά οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα με τέσσερις πόντους (8-4) και το διατήρησαν σε όλο το δεύτερο σετ. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε και στους επτά πόντους, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 2-0 με το 25-17 υπέρ τους.

Από κει και πέρα, ο Μίλωνας δεν… παρέδωσε τα “όπλα”. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά με 4-7, αλλά οι γηπεδούχοι πέρασαν εκ νέου μπροστά στο σκορ, παίρνοντας διαφορά τριών πόντων (12-9). Ο Μίλωνας έφερε το τρίτο σετ στα ίσα (13-13) και έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με μικρά προβαδίσματα εκατέρωθεν. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατάφερε να περάσει μπροστά, με το σκορ στο 14-16 και διατήρησε το προβάδισμά του με τον Ολυμπιακό να κάνει το 26-26. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το ματς πόιντ και κατά συνέπεια το σετ κάνοντας το 3-0  (29-27) και εξασφάλισαν την παρουσία τους στους τελικούς του πρωταθλήματος. Πλέον, ο Ολυμπιακός, περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός, με τον “δικέφαλο του βορρά” να προηγείται με 2-0 στη σειρά.//

Τα σετ: 25-20, 25-18, 29-27