Καλμαζίδης: «Υπήρχε μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, ανταποκριθήκαμε καλά»

Στη διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων στάθηκε ο Έλληνας τεχνικός του Παναθηναϊκού μετά την ήττα-αποκλεισμό από την Κιέρι για το Challenge Cup Γυναικών.

Ένα συγκλονιστικό “τριφύλλι”, που αν και βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, μπήκε ψυχωμένο στο κλειστό του “Άγιου Θωμά”, ανάγκασε τις Ιταλίδες να απωλέσουν τα πρώτα τους σετ σε ολόκληρη την διοργάνωση, αλλά τελικά δεν κατάφερε την μεγάλη ανατροπή και ηττήθηκε με 3:2 σετ, μένοντας εκτός συνέχειας στο Challenge Cup Γυναικών.

Mετά τη λήξη του παιχνιδιού, ο τεχνικός των “πράσινων”, Γιάννης Καλμαζίδης, εμφανίστηκε ευχαριστημένος με την απόδοση των παικτριών του και στις δηλώσεις του τόνισε πως υπήρχε μεγάλη διαφορά δυναμικότητας.//

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Γιάννης Καλμαζίδης:

«Σε όλο το παιχνίδι ήμασταν καλοί, ίσως με εξαίρεση το πρώτο σετ που ο αντίπαλός μας ξέφυγε στο σκορ. Γενικά κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Πάντα μπορείς να βρεις κομμάτια του αγώνα που μπορείς να κάνεις καλύτερα. Η Κιέρι μας πίεσε πάρα πολύ και πιστεύω ανταποκριθήκαμε στο μεγαλύτερο μέρος.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα δύο πρωταθλήματα και για εμάς ήταν σημαντικό που παίξαμε με μία τέτοια ομάδα. Η Κιέρι είναι από τα φαβορί της διοργάνωσης και κάποιες φορές πρέπει να μην είσαι άτυχος στη κλήρωση για να μπορείς να προχωρήσεις».