Καλμαζίδης: «Είμαστε καλύτερη ομάδα και αυτό φάνηκε στο τέλος»

Ο Παναθηναϊκός έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup, επικρατώντας με 3-1 σετ της Τσβόλε. Ο τεχνικός του ”τριφυλλιού” στις δηλώσεις του στάθηκε στο καλό σερβίς της ομάδας του, τονίζοντας πως ήταν αυτό που έδωσε την νίκη.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού οδήγησε την ομάδα του στην άνετη επικράτηση με 3-1 σετ, δίνοντας της, ισχυρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού (18/10, 21:00).

Ο Γιάννης Καλμαζίδης παραχώρησε δηλώσεις λίγο μετά την λήξη του αγώνα, σημειώνοντας πως οι παίκτριές του είναι καλύτερες ποιοτικά από αυτές της Ολλανδικής ομάδας.

Οι δηλώσεις

«Πετύχαμε μια σημαντική νίκη και πιστεύω ότι το σερβίς μας άλλαξε την εικόνα του ματς. Σε γενικές γραμμές η υποδοχή μας δεν πήγε πολύ άσχημα. Μπορούμε να κάνουμε ακόμα καλύτερο και στοχευμένο σερβίς τακτικά.

Πάντα το πρώτο ματς είναι δύσκολο σε μια σεζόν και ποτέ δεν ξέρεις πώς ακριβώς θα παρουσιαστείς και σίγουρα σε έναν θεσμό όπως το Challenge Cup με διπλά ματς δημιουργείται μια έξτρα πίεση. Πιστεύω ότι είμαστε καλύτερη ομάδα και αυτό φάνηκε στο τέλος και πρέπει να εκμεταλλευτούμε τα ατού όλων των αθλητριών που έχουμε. Έχουμε 4 μπλοκέρ που μπορούν να κάνουν πολύ καλή δουλειά και γνωρίζοντας και τον αντίπαλο πλέον ξέρουμε τι περιμένουμε.

Η Ολλανδία έχει μεγάλη παράδοση στο άθλημα και οι ομάδες τους παίζουν σωστά αν και δεν έχουν σε καμία περίπτωση τη δική μας ποιότητα». //ΜΛ.