Ήττα με… χαμόγελο φιέστας για τον Παναθηναϊκό

Οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα σε… γιορτινό κλίμα από τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ στο ΟΑΚΑ.

Σε παιχνίδι που δεν έκρινε απολύτως τίποτα, ο Παναθηναϊκός έστρεψε το… βλέμμα του στη φιέστα του πρωταθλήματος και ο Φοίνικας Σύρου τελείωσε με συνοπτικές διαδικασίες το ματς.

Το πρώτο σετ άνοιξε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ (5-8) και τους «πράσινους» να αναζητούν σερί πόντων για να μείνουν κοντά στο σκορ. Η διαφορά άνοιξε έως και τους πέντε πόντους υπέρ του Φοίνικα (10-15), ωστόσο το «τριφύλλι» κατάφερε να τη ροκανίσει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (17-17). Η ομάδα της Σύρου ήταν πολύ καλή στο φιλέ, παίρνοντας πόντους από το μπλοκ της. Το τέλος του πρώτου σετ αποδείχθηκε δραματικό, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο έως το 25-25. Με δύο διαδοχικούς πόντους στη συνέχεια, ο Φοίνικας πήρε το πρώτο σετ (25-27).

Οι «πράσινοι» άρχισαν το δεύτερο σετ παίρνοντας μικρό προβάδισμα (2-0), αλλά αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό στο μπλοκ. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν εύκολους πόντους και έδωσαν από νωρίς διαφορά στο σκορ (7-11). Στη συνέχεια, το σκορ άνοιξε κι άλλο υπέρ του Φοίνικα (15-21), το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και το δεύτερο σετ έγειρε και πάλι υπέρ των φιλοξενούμενων (18-25).

Στο τρίτο σετ, ο Φοίνικας Σύρου παρέμεινε κυρίαρχος στην αναμέτρηση, τη στιγμή που οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχαν ήδη το μυαλό τους στην πανηγυρική τους φιέστα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους δέκα πόντους (7-17) και οι υπολειπόμενοι πόντοι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για το τέλος του ματς. Το σετ έληξε με 14-25 υπέρ του Φοίνικα και ο Παναθηναϊκός στέφθηκε με κάθε επισημότητα πρωταθλητής Ελλάδος για τη σεζόν 2021-22.

Οι δύο ομάδες αναμένεται να συναντηθούν ξανά την Πρωτομαγιά για τον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ.

1ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 25-27

2ο σετ: 6-8, 12-16, 15-21, 18-25

3ο σετ: 4-8, 7-16, 11-21, 14-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 2 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: (25-27, 18-25, 14-25)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 6 (5/11 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 40% άριστες), Γιάκομπσεν, Μπάσης, Μάρκου 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 56% υπ. – 33% άριστες), Στάλεκαρ 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 67% υπ. – 27% άριστες), Συναδινός (λ, 53% υπ. – 0% άριστες), Ρουσόπουλος, Αραμπόπουλος, Ρανγκέλ 3 (3/5 επ.), Ανδρεόπουλος 4 (4/14 επ., 80% υπ. – 10% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 7 (7/16 επ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 6 (6/13 επ.), Παπαλεξίου 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κόστα 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. – 13% άριστες), Στερν 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ, 46% π. – 15% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης 1 (1/1 επ.), Παπαγγελόπουλος 1 (1 άσσος), Παπαδόπουλος.

Δηλώσεις:

Δημήτρης Ανδρεόπουλος: «Ελπίζουμε να κρατήσουμε ψηλά τον Παναθηναϊκό, εκεί που του αξίζει. Ο κόσμος μας ήταν συγκλονιστικός. Μεγάλη η δίψα του κόσμου, μας άκουσε που θέλαμε να ζήσουμε όλο αυτό μαζί. Μαγικό αυτό που ζούμε…

Αύριο το πρωί έχουμε προπόνηση. Για αυτό έγινε αυτή η διαχείριση στο ματς, θέλουμε να διεκδικήσουμε και το Λιγκ Καπ. Το σημερινό είναι το κερασάκι στην τούρτα. Γεμίσαμε το ΟΑΚΑ, χάρηκε όλος ο κόσμος».

Δημήτρης Βρανόπουλος: «Είναι γιορτή, είναι με τον κόσμο μας, το να γιορτάσουμε ένα πολύ δύσκολο πρωτάθλημα. Τα παιδιά το κέρδισαν με την αξία τους. Δικαίωση, όλοι έχουμε τον ρόλο μας. Η διοίκηση κάνει αυτό που πρέπει, οι πρωταγωνιστές είναι άλλοι και όλοι προσπαθούμε για το καλύτερο».

Παναγιώτης Μαλακατές: «Δεν ολοκληρώνεται η σεζόν απόψε, απλά γιορτάζουμε το πρωτάθλημα που κατακτήσαμε δίκαια, στόχος είναι να πάρουμε και το Λιγκ Καπ.

Τα έσοδα είναι πολύ σημαντικά αλλά απόψε στόχος ήταν και να χαρεί ο κόσμος του Παναθηναϊκού που μας έχει στηρίξει αμέτρητες φορές».