Ιστορική νίκη για τον Πήγασο | Έφυγαν με “τρίποντα” οι “αιώνιοι”

Η ομάδα της Πολίχνης έφτασε στην πρώτη της νίκη “σκουπίζοντας” τον ευρωπαίο Μίλωνα με 3-0 σετ. Συνεχίζουν απόλυτοι οι “ερυθρόλευκοι”, σημαντική νίκη και για τον Παναθηναϊκό.

Κηφισιά – Ολυμπιακός 1-3

Με το μπλοκ – άμυνα και σούπερ Τζούριτς, Κουμεντάκη, Στερν ο Ολυμπιακός γλίτωσε το “μπλόκο” της μαχητικής Κηφισιάς, η οποία ισοφάρισε σε 1-1 σετ και πέρασε χωρίς απώλειες από το Ζηρίνειο. Η ομάδα των βορείων προαστίων έχασε τέσσερα σετ-μπολ για να ισοφαρίσει και να οδηγήσει τον αγώνα σε πέμπτο σετ, για να κριθεί τελικώς η συνάντηση χάρη στην απίθανη άμυνα του Τζούριτς με το σκορ στο 27-27 και τα τρία τελειώματα του Κουμεντάκη.  Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 4Χ4 και με 12 βαθμούς οδηγούν την βαθμολογία μετά την 4η αγωνιστική της Volley League.

Άθλος Ορεστιάδας – Παναθηναϊκός 1-3

Οι “πράσινοι” πήραν το πρώτο σετ με 25-21 εκμεταλλευόμενοι τα τρία set balls , ενώ άκρως ανταγωνιστικό ήταν και το δεύτερο σετ με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 20-17 και διαχειρίστηκαν κλείνοντας το στο 25-22. Η ομάδα της Ορεστιάδας πήρε το τρίτο σετ με 25-20, κάνοντας ένα σερί 5-0 στο τέλος. Το ίδιο “κλειστό” ήταν και το τέταρτο σετ με τους φιλοξενούμενους να το κερδίζουν με 25-21 με σημαντικά μπλοκ του Πετρέα.

Πήγασος Πολίχνης – Μίλων 3-0

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Volleyleague πραγματοποίησε η ομάδα της Πολίχνης κάνοντας την “έκπληξη” και επικρατώντας εύκολα του Μίλωνα. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 25-20, 25-18, 25-18 στα σετ κάνοντας έτσι το “μπαμ” του πρωταθλήματος μέχρι στιγμής. Ο Πήγασος ήταν καταιγιστικός και με πρώτο βιολί τον Μαυροβουνιώτη πήρε κεφάλι από την αρχή του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έκαναν ελάχιστα λάθη, πίεσαν στο σερβίς και χάλασαν την υποδοχή του Μίλωνα που δεν μπήκε ποτέ στον αγώνα.//ΣΠ