Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τουρνουά της Καλαμάτας

Οι “πράσινοι” πήραν το τρόπαιο στο “Ιωάννης Μπουσούνης” που έγινε στη μεσσηνιακή πόλη. Νίκησαν με 3-1 σετ τον Μίλωνα στην τελευταία αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το τουρνουά “Ιωάννης Μπουσούνης” στην Καλαμάτα, επικρατώντας με 3-1 σετ του Μίλωνα και έδειξαν καλά στοιχεία εν όψει των επίσημων υποχρεώσεών τους.

Στο πρώτο σετ, το “τριφύλλι” μπήκε δυνατά και παρά την αντίσταση του Μίλωνα, κατάφερε να προηγηθεί με 25-20 και να πάρει το πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ, η εικόνα του αγώνα άλλαξε και ο Μίλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ στο τρίτο σετ, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επανήλθαν γρήγορα, ανέβασαν την απόδοσή τους και κατέκτησαν το τρίτο σετ στις λεπτομέρειες με 25-23, κάνοντας το 2-1. Οι “πράσινοι” συνέχισαν στο ίδιο… μοτίβο και στο τέταρτο σετ και “καθάρισαν” το ματς πιο εύκολα με 25-18 και 3-1 σετ.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Κόβαρ με 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Ερνάντεζ με 14 και ο Φράγκος με 12.

Τα αποτελέσματα του τουρνουά

Παρασκευή 30/9

ΑΟ Καλαμάτα 80 – ΑΟΝΣ Μίλων 0-3 (23-25, 22-25, 19-25)
Παναθηναϊκός ΑΟ – Αριστοτέλης 3-0 (25-21, 25-19, 27-25)

Σάββατο 1/10

ΑΟΝΣ Μίλων – Αριστοτέλης 3-0 (25-19, 27-25, 25-15)
ΑΟ Καλαμάτα 80 – Παναθηναϊκός ΑΟ 0-3 ( 13-25, 19-25, 21-25)

Κυριακή 2/10

Καλαμάτα 1980 – Αριστοτέλης 2-3 (25-20,24-26,20-25,25-15,12-15)
Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΟΝΣ Μίλων 3-1 (25-20, 21-25, 25-23, 25-18)

Φιλική ήττα του ΑΟ Θήρας

Σε συνέχεια των φιλικών που έδωσαν οι γυναίκες της ημέρας, ο Απολλώνιος νίκησε τον ΑΟ Θήρας στο Κερατσίνι με τον προπονητή της κυκλαδίτικης ομάδας να κάνει πολλές δοκιμές και αλλαγές στις αθλήτριές του.

Το παιχνίδι τελείωσε 2-1 (23-25, 25-18, 25-22) γιατί η ομάδα της Σαντορίνης έπρεπε να αναχωρήσει εσπευσμένα για το αεροδρόμιο για να προλάβει την πτήση της επιστροφής. Θυμίζουμε ότι την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου θα διεξαχθεί το τουρνουά “Νομίκεια 2022” με τη συμμετοχή της Ολυμπιάδας Κύπρου του Μαρκόπουλου, της Βάσας και φυσικά του ΑΟ Θήρας.