Η Κηφισιά ισοπέδωσε τον Φοίνικα! (video)

Στο καλύτερο φετινό παιχνίδι της ομάδας των βόρειων Προαστείων, με όπλο σέρβις και μπλοκ, οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη επικράτησαν με 3-0 σετ των Συριανών στο “Ζηρίνειο”. Χάρη σε αυτό το αποτέλεσμα έβαλαν… φωτιά στη μάχη για την τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφ της Volley League.

Με το τρίποντο που πήραν, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 23 βαθμούς, όντες πλέον στο -2 από την τρίτο Μίλωνα, ο οποίος έχει ματς λιγότερο (12/2 με ΟΦΗ εκτός). Την ίδια ώρα ο Φοίνικας παραμένει πέμπτος, έχοντας έναν βαθμό λιγότερο από την ομάδα της Νέας Σμύρνης και έναν περισσότερο από τη σημερινή του αντίπαλο.

Το πρώτο σετ είχε τον χαρακτήρα… μονολόγου. Η Κηφισιά πήρε από πολύ νωρίς μεγάλο προβάδισμα (11-5) και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Οι παίκτες του Χριστοφιδέλη έκαναν ότι ήθελαν και έκλεισαν το σετ με 25-15 για το εμφατικό 1-0. Οι Συριανοί όμως, δε θα μπορούσαν να μην αντιδράσουν. Παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω με τέσσερις πόντους (6-2) νωρίς στο δεύτερο σετ, ένα σερί 8-4 τους έφερε σε ισοπαλία (10-10). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Φοίνικας είχε συνεχώς πλεονέκτημα ενός ή δύο πόντων, αλλά οι γηπεδούχοι… επέστρεψαν κάνοντας το 18-18. Το μομέντουμ τους έδωσε τη δυνατότητα να ελέγξουν τους επόμενους πόντους και να κατακτήσουν το δεύτερο σετ με 25-23, για να κάνουν το 2-0.

Οι παίκτες του Αλεξάντερ Σένισιτς προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και να… επιβιώσουν. Στο πρώτο μισό του σετ είχαν ένα μικρό προβάδισμα, ενώ έφτασαν στους 20 πόντους ισόπαλοι (10-10). Στη συνέχεια όμως… κατέρρευσαν και έμειναν έξι πόντους πίσω (16-10) δεχόμενοι σερί 6-0. Η Κηφισιά πλέον είχε τον πλήρη έλεγχο και τον διατήρησε έως το τέλος, κλείνοντας το σετ με 25-18 για το 3-0.

Τα σετ: 25-15, 25-23, 25-18

Κηφισιά: Εκτός με Άθλο Ορεστιάδας.
Φοίνικας Σύρου: Εντός με ΟΦΗ.//