Η κακή εμφάνιση… έσβησε το όνειρο

Ο Ολυμπιακός έμεινε αρκετά μακριά από τον καλό του εαυτό και ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Ταργκόβιστε, στο “Κλειστό Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη” γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από την προημιτελική φάση του CEV Cup γυναικών.

Οι “ερυθρόλευκες” είχαν ηττηθεί με 3-2 σετ στον πρώτο αγώνα του ζευγαριού. Για αυτόν τον λόγο σήμερα έψαχναν “καθαρή νίκη” για πρόκριση ή νίκη με 3-2 για να πάνε στο χρυσό σετ. Εν τέλει, οι Ρουμάνες αποδείχθηκαν ανώτερες και πλέον ετοιμάζονται για τα ημιτελικά, όπου θα συναντήσουν την Άλμπα Μπλάι σε έναν… εμφύλιο.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν το καλύτερο δυνατό για τις παίκτριες του Λορένζο Μιτσέλι, οι οποίες έμειναν γρήγορα πίσω στο σκορ με 11-6. Παρ’ όλα αυτά, κατάφεραν να… αντιδράσουν και με ένα σερί 9-3 πήραν το προβάδισμα. Το μομέντουμ άλλαξε πλήρως, με τις γηπεδούχες πλέον να κυριαρχούν και να φτάνουν στο 24-21. Σε εκείνο το σημείο όμως έπαθαν… μπλακ άουτ, έχασαν πέντε σερί πόντους και έχασαν το πρώτο σετ με 26-24.

Η ανατροπή των Ρουμάνων… σόκαρε τις “ερυθρόλευκες”, οι οποίες ουσιαστικά δεν μπήκαν ποτέ στο δεύτερο σετ. Η Ταργκόβιστε προηγήθηκε με 10-3, δείχνοντας έτοιμη να κάνει το 2-0. Η διαφορά στη συνέχεια “έπεσε” στους πέντε (15-10), όμως οι φιλοξενούμενες πάτησαν το πόδι στο… γκάζι και έφτασαν με σχετική άνεση στο 25-13.

Οι παίκτριες του Μιτσέλι έβγαλαν αντίδραση στη συνέχεια, μπαίνοντας με… φόρα στο τρίτο σετ. Πολύ γρήγορα προηγήθηκαν με 4-0, όμως στη συνέχεια ήρθε η ισοφάριση. Ο Ολυμπιακός παρ’ όλα αυτά έδειξε να έχει την απαραίτητη ψυχραιμία και συνέχισε να βρίσκεται μπροστά με 2 ή 3 πόντους (9-6…13-11). Αυτός ο ρυθμός παρέμεινε έως το τέλος του σετ, το οποίο οι Πειραιώτισσες κατέκτησαν με 25-19.

Έπειτα, οι φιλοξενούμενες μπήκαν στο τάραφλεξ θέλοντας να τελειώσουν το ματς. Παρά το αρχικό 3-3, έκαναν ένα σερί 7-1 για να φτάσουν στο +6 (10-4). Οι “ερυθρόλευκες” έκοψαν τη διαφορά στη… μέση (10-7), όμως στη συνέχεια έπαθαν νέο “μπλακ άουτ”. Η Ταργκόβιστε έφτασε εννέα πόντους μπροστά (16-7) με ένα επί μέρους 6-0. Από εκείνο το σημείο και μετά το μόνο που δεν ήταν σίγουρο ήταν το σκορ του τέταρτου σετ, το οποίο εν τέλει διαμορφώθηκε σε 25-16.//

Τα σετ: 24-26, 13-25, 25-19, 16-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 2 (2/18 επ.), Γουίντερς 16 (13/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ.-29% άριστες), Λαμπρούση 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Σάλας 18 (16/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ.-17% άριστες), Γενιτσαρίδη 12 (11/28 επ., 1 άσσος,60% υπ.-25% άριστες), Καράρο / Κοσμά (λ, 45% υπ.-20% άριστες), Τσιτσιγιάννη 7 (4/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου, Ζαφειρίου 1 (1/3 επ., 25% υπ.-13% άριστες).

CSM ΤΑΡΓΚΟΒΙΣΤΕ (Τζιοβάνι Καπράρα): Μπούτερεζ 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ.-25% άριστες), Τοντόροβα 15 (7/14 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Βαν Ντε Βίερ 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Μπιέλιτσα 17 (17/40 επ.), Μιροσάβλεβιτς 16 (14/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ.-25% άριστες), Ιονέσκου 7 (3/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τσιούκου (λ, 54% υπ.-54% άριστες), Μποζίτσεβιτς (λ), Ζαντορονάι 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Καλότα, Ματέι 5 (5/12 επ., 63% υπ.-38% άριστες).