Η άνοδος θα κριθεί στο Ηράκλειο

Ο Πανιώνιος επικράτησε του ΟΦΗ με 3-0 σετ στην Νέα Σμύρνη και το εισιτήριο για την Volley League θα περάσει από την Κρήτη, με τις δυο ομάδες να αγωνίζονται στο τρίτο και τελευταίο ματς της σειράς. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από το τραγικό γεγονός με τον τραυματισμό ενός θεατή στις εξέδρες, μετά από πυροβολισμούς αγνώστου ο οποίος ακόμα είναι σε αναζήτηση από τις Αρχές.

Σε τρίτο και καθοριστικό ματς θα κριθεί η άνοδος στη Volley League, καθώς ο Πανιώνιος επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ στον δεύτερο αγώνα των play off της Pre League με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την επόμενη Τετάρτη στο Ηράκλειο.

Στα δύο πρώτα σετ η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια. Στο πρώτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 8-8, αλλά το 12-11 έγινε 15-11 με καλό μπλοκ των γηπεδούχων που έκτοτε δεν απειλήθηκαν για να φτάσουν στο 25-20.

Στο δεύτερο υπήρχε ισορροπία μέχρι το 7-7 με τον Πανιώνιο να προσπερνά 9-7 και να ξεφεύγει με 12-9 φτάνοντας στο 19-16. Εκεί ο ΟΦΗ με επιμέρους σκορ 1-4 ισοφάρισε σε 20-20, ωστόσο οι “κυανέρυθροι” απάντησαν με δικό τους σερί 3-0 (23-20) και έκλεισαν το σετ με 25-22.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε εντυπωσιακά το τρίτο σετ καθώς προηγήθηκε με 3-0 και 8-1, όμως ο ΟΦΗ όχι απλά ροκάνισε τη διαφορά (9-7), αλλά προσπέρασε με 15-16. Οι κρητικοί όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τον ίδιο ρυθμό κι ο Πανιώνιος με καλό μπλοκ έκανε επιμέρους σκορ 5-1 για το 20-17 φτάνοντας στο τελικό 25-22 για το 3-0.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βελώνης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Καπότης, Τσίτσικας.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-22, 25-22)