Η ΑΕΚ πήρε το… θρίλερ και έβαλε “φρένο” στον Ολυμπιακό!

Μετά από ένα συναρπαστικό ντέρμπι Νέα Φιλαδέλφεια, η “Ένωση” επιβλήθηκε στο τάι-μπρέικ κόντρα στις “ερυθρόλευκες” αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ στο πλαίσιο της 12ης “στροφής” στη Volley League Γυναικών.

Ματς… θρίλερ έγινε στη Νέα Φιλαδέλφεια, όπου η ΑΕΚ αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ, ισοφαρίστηκε από τον ψυχωμένο Ολυμπιακό, όμως στο τάι-μπρέικ το ντέρμπι “βάφτηκε”… κιτρινόμαυρο.

Η “Ένωση” με το δίποντο αυτό “έπιασε” τις “ερυθρόλευκες” στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς, όμως η ομάδα του Πειραιά υπερτερεί στην ισοβαθμία, λόγω του 3-0 στον πρώτο γύρο της Volley League Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση και με πρωταγωνίστριες την Κούμπουρα και την Καράρο, πήρε “αέρα” 5 πόντων (4-9). Τότε όμως η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και με πόντους των Γιώτα και Λαμπρούση, φέρνοντας τη διαφορά αρκετά κοντά (14-17). Τα χαμένα σερβίς των “ερυθρολεύκων”, αλλά και τα μπλοκ της Καλντερόν, έδωσαν νέα “ομορφιά” στο ντέρμπι, φέρνοντας ισοπαλία (23-23). Στο κρίσιμο σημείο του πρώτου σετ, η Γουίντερς έκανε λάθος στο σερβίς και μετά από μια κόντρα επίθεση της “Ένωσης”, οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0 με το 28-26.

Στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης, οι “κιτρινόμαυρες” ξεκίνησαν “ζεστές” παίρνοντας προβάδισμα με 7-4. Στη συνέχεια, η ομάδα του Πειραιά αντέδρασε και με πρωταγωνίστρια την Γουίντερς και την Σάλας, ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ σε 14-12. Το σύνολο του Γιουνούς Οτσάλ παρέμεινε ανταγωνιστικό και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Χριστοδούλου και Τσιτσιγιάννη, με την τελευταία να δέχεται μπλοκ σε κρίσιμο σημείο για το 25-21 υπέρ των γηπεδούχων και το 2-0 στα σετ αντίστοιχα.

Η ομάδα του κόουτς Μιτσέλι όμως μπήκε αποφασισμένη στο τρίτο σετ του αγώνα. Η Λαμπρούση κυριάρχησε, όπως και η Κούμπουρα, με τον Ολυμπιακό να έχει μικρό προβάδισμα (7-5) μετά τον άσο της Σάλας. Η Γιώτα στη συνέχεια βρήκε καλό ρυθμό και σε συνδυασμό με τις καλές επιθέσεις της Κούμπουρα, οι “ερυθρόλευκες” απέκτησαν προβάδισμα… ασφαλείας (12-19). Η “Ένωση” μπορεί να μείωσε, όμως η Σάλας “τελείωσε” το τρίτο σετ με 25-18 και έτσι οι Πειραιώτισσες μείωσαν σε 2-1.

Το τέταρτο σετ άρχισε με παρόμοιο τρόπο για τις φιλοξενούμενες. Η Κούμπουρα πρωταγωνιστούσε, όμως η ΑΕΚ βελτίωσε την υποδοχή της και με την Νίζετιτς να παίρνει… μπροστά, έδωσε ισχνό προβάδισμα (15-14) στις “κιτρινόμαυρες”. Στη συνέχεια υπήρξε διακοπή στον αγώνα λόγω διαμαρτυριών των παικτών του Γιουνούς Οτσάλ, κάτι που ευνοήσε τις “ερυθρόλευκες” να αποκτήσουν τον έλεγχο του αγώνα. Η Καράρο με εξαιρετικά σερβίς και η Σάλας με τρομερά μπλοκ, διαμόρφωσαν το 25-18, για το 2-2 και ένα φινάλε… θρίλερ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Στο τάι-μπρέικ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα, ωστόσο σύντομα τα λάθη του όπως τα χαμένα σερβίς της Γουίντερ και της Κούμπουρα, έδωσαν το δικαίωμα στις γηπεδούχες να πλησιάσουν στο σκορ (9-10). Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της ομάδας του κόουτς Μιτσέλι και έτσι με μπλοκ της Κουλίκοβα στην Κούμπουρα σε επίθεση από την πίσω ζώνη, πήρε “κεφάλι” με 18-17 και το ντέρμπι το “καθάρισε” η Λαμπρούση για το 19-17 και το 3-2 στα σετ αντίστοιχα μετά από ένα συναρπαστικό φινάλε.

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-21, 18-25, 18-25, 19-17) σε 134′

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Πέρρος, Επόπτες: Καπότης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.