Γλυκιά… ήττα για μία ιστορική πρόκριση

Ο Μίλωνας δεν κατάφερε να επικρατήσει της Ντάρεν, με 3-2 σετ, αλλά προκρίθηκε στους “8” του CEV Cup, σε μία από τις ιστορικότερες στιγμές του συλλόγου.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα υποδέχθηκε την γερμανική Ντάρεν στο “Κροίσος Πέρσης”, με στόχο την πρόκριση στους “8” του CEV Cup, μπαίνοντας στο κλειστό κλαμπ ελληνικών ομάδων που το έχουν πετύχει.

Ο Μίλωνας ξεκίνησε πιο δυνατά, κάνοντας το επιμέρους 4-1 στο πρώτο σετ, με την Ντάρεν να “μαζεύει” σχετικά γρήγορα, ισοφαρίζοντας (4-4). Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι, με την ελληνική ομάδα να μιλάει στο τέλος, επικρατώντας με 25-20. Στο δεύτερο σετ, δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Ντάρεν, παρά το γεγονός του ότι ήταν συνεχώς μπροστά, ακόμη και 1 πόντο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι “έπιασαν” τους γηπεδούχους στο 21-21, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν με 25-21, για το 1-1 στα σετ.

Η οικοδέσποινα ομάδα “ξέσπασε” στο τρίτο σετ, ανοίγοντας την διαφορά ακόμη και στους 7 πόντους (14-7). Η Ντάρεν όμως, παρέμεινε ψύχραιμη και μείωσε στους 3 (16-13), κρατώντας την διαφορά σταθερή. Ο Μίλωνας είδε τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν ακόμη και στον 1 πόντο (24-23), αλλά δεν την “πάτησε” όπως και στον προηγούμενο “γύρο”, κάνοντας το 2-1, με σκορ 26-24.

Το τέταρτο σετ όμως, ήταν καταιγιστικό για την Ντάρεν, η οποία έκανε το 2-2 στα σετ, νικώντας τον Μίλωνα με 25-16, σε έναν “γύρο” στον οποίο η ελληνική ομάδα ήταν… ανύπαρκτη. Στο σετ του “θανάτου”, οι γηπεδούχοι έκαναν το επιμέρους 4-0 στην αρχή, δείχνοντας πόσο πολύ την θέλει αυτή την νίκη. Ωστόσο, η Ντάρεν έκανε το 15-13 και πήρε εκείνη το τρίτο σετ, για το 3-2, χωρίς να επηρεάζεται η πρόκριση στους “8” του CEV Cup για τον Μίλων.

Τα σετ: 25-20, 23-25, 26-24, 16-25, 13-15.//ΓΚ