Γλίτωσε στο “χρυσό” σετ ο… αγνώριστος Παναθηναϊκός

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ηττήθηκε με 3-0 από την Οριόν, όμως κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup, κερδίζοντας το “χρυσό” σετ. Πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του, με τις πιθανότητες να είναι υπέρ ενός… εμφύλιου με τον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 6-4. Οι “πράσινοι” έκαναν αρκετά λάθη η Οριόν εξακολουθούσε να βρίσκεται μπροστά (15-13). Οι Ολλανδοί δεν ξέφευγαν, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν μπορούσαν να κάνουν την ανατροπή (21-19) Η Οριόν κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν γρήγορα με 5-1. Με τον Φερνάντο Ερνάντεζ… ζεστό, το “τριφύλλι” διατηρούσε τη διαφορά (13-9). Η Οριόν αντέδρασε και πέρασε μπροστά (16-15), διατηρώντας το προβαδισμα και κατακτώντας και το δεύτερο σετ (25-23).

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε… σοκάρισμενος και οι Ολλανδοί προηγήθηκαν νωρίς με 6-2. Η Οριόν, έχοντας εξαιρετική υποδοχή σε όλο το παιχνίδι, προηγήθηκε ακόμα και με επτά πόντους (15-8). Με πρωταγωνιστή τον Φελιτσίσιμο, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα (21-15) και έστειλαν τον προημιτελικό σε “χρυσό” σετ, επικρατώντας με 25-20.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ψυχολογία και αυτοπεποίθηση στο “χρυσό” σετ, παρά το 3-0, παίρνοντας το προβάδισμα (3-1). Οι Ολλανδοί δεν παρατούσαν το παιχνίδι, όμως οι “πράσινοι” διατηρούνταν μπροστά στο σκορ (8-4). Σε ένα σετ που λειτουργούσαν όλα… ρολόι για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει την πρόκριση, επικρατώντας στο “χρυσό” σετ με 15-12.//

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 20-25), Χρυσό σετ: 15-12 σε 89′