Γλίτωσαν την ολική γκέλα οι “πράσινοι”

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ στο tie-break της Κηφισιάς, παρόλο που βρέθηκε δύο φορές πίσω και έκανε την ολική ανατροπή, χάνοντας όμως έναν βαθμό.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 3-2 σετ την Κηφισιά, μετά από μία μάχη για περισσότερες από δύο ώρες, παρόλο που βρέθηκε δύο φορές πίσω και είχε κακή εικόνα στο μπλοκ και στην υποδοχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Έτσι οι “πράσινοι” υποχώρησαν στη τέταρτη θέση, μετά τη νίκη με 3-0 του Μίλωνα επί του Άθλου Ορεστιάδας.

Με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο ξεκίνησε η αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων για το 7-5 και στη συνέχεια το 8-6, φτάνοντας μάλιστα και στο +3, με συνεχόμενα μπλοκ (13-10). Κάπου εκεί όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, που πήραν αρχικά το προβάδισμα για το 17-19, πριν κατακτήσουν το πρώτο σετ με 25-23 από τον άσσο του Τσέιβερς.

Στο δεύτερο σετ οι “πράσινοι” βγήκαν αποφασισμένοι να φέρουν την κατάσταση στην απόλυτη ισορροπία και το πέτυχαν. Οι άσσοι του Ερνάντεζ και τα μπλοκ του Πετρέα έδωσαν αρχικά μικρό προβάδισμα στο “τριφύλλι” (9-7), με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να αυξάνει συνεχώς το προβάδισμά της. Η Κηφισιά προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της, όμως οι αστοχίες σε επιθέσεις από την ευθεία και τα σερβίς στο φιλέ έφεραν την ισοπαλία στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν ξανά καυτοί και η άμυνα του Παναθηναϊκού έκανε λάθη σε υποδοχές και μπλοκ, πράγμα που έδωσε και double-score στην Κηφισιά (5-10). Η ομάδα του Χριστοφιδέλλη ήταν εξαιρετική πάνω από το φιλέ και στην υποδοχή και έφτασε να προηγείται και με +9 (10-19), παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με το τέλος του τρίτου σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν αποκλειστική υπόθεση του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου ήταν καταιγιστική, ειδικά από τα μέσα του σετ και μετά, μετατρέποντας το 11-10 σε 17-10 και 21-11 σε μόλις λίγα λεπτά, με τον Φράγκο να πετυχαίνει συνεχόμενους άσσους. Μία κακή επίθεση του Ερνάντεζ δεν ήταν ικανή να βάλει ξανά την Κηφισιά στη διεκδίκηση του σετ, το οποίο το πήραν οι “πράσινοι” και έστειλαν την αναμέτρηση στο tie-break.

Στο tie-break οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τον Οκασάνοβιτς σε κρίσιμο σημείο να στέλνει το σερβίς στο φιλέ και στην επόμενη επίθεση να δέχεται μπλοκ από τον Μπάση. Ο Κοβάρ πέτυχε στη συνέχεια τον άσσο, όμως κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση της Κηφισιάς και με 5 συνεχόμενους πόντους πήρε το προβάδισμα (11-12). Το σετ συνεχίστηκε με πόντους εκατέρωθεν και έφτασε μέχρι το τελικό 19-17 και τη νίκη των “πρασίνων”.

Τα σετ: 23-25, 25-19, 17-25, 25-15, 19-17.//