Για… το θαύμα η Εθνική Γυναικών

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει σήμερα (23/08, 18:00, ΕΡΤ3) την Τουρκία και χρειάζεται νίκη με καθαρό σκορ, προκειμένου να βρεθεί, έστω και δύσκολα, στις 16 καλύτερες ομάδες του Ευρωβόλεϊ Γυναικών.

Η Εθνική Ομάδα βόλεϊ γυναικών ηττήθηκε με 3-2 σετ από το Αζερμπαϊτζάν στον τέταρτο αγώνα της για τον τρίτο όμιλο του ευρωπαϊκό πρωταθλήματος, ο οποίος διεξάγεται στο Ντίσελντορφ.

Η Ελλάδα πήρε έναν βαθμό στη μάχη για να προκριθεί στη φάση των “16” του EuroVolley. Με μία αγωνιστική να απομένει, όλα τα σενάρια παραμένουν ανοιχτά, όμως η “γαλανόλευκη” πλέον βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση.

Για την ακρίβεια έχει τέσσερις πόντους, με πέντε κερδισμένα και δέκα χαμένα σετ. Το τελευταίο ματς του ομίλου είναι αυτό απέναντι στην πανίσχυρη Τουρκία, σήμερα το απόγευμα (23/08, 18:00, ΕΡΤ3).

Μάλιστα, το σύνολο του Γιουνούς Οτσάλ χρειάζεται το θαύμα της νίκης με καθαρό σκορ για να βρεθεί στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, άρα και την επόμενη φάση της διοργάνωσης κόντρα σε μια ομάδα που αποτελεί και… φαβορί για μία από τις πιο ψηλές θέσεις της διοργάνωσης.//Γ.