Για την πρώτη νίκη κόντρα στη Σουηδία

Η φιναλίστ του φετινού European Golden League (έχασε από την Ουκρανία στον διπλό τελικό) είναι η αντίπαλος μας στον σημερινό (19/8, 18:00, ΕΡΤ3) δεύτερο αγώνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στον Γ’ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

H Εθνική γυναικών, στο δεύτερο παιχνίδι της στο Eurovolley αντιμετωπίζει στις 18:00, ΕΡΤ3, την Σουηδία και θέλει να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Χθες το βράδυ, οι παίκτριες του Γιουνούς Οτσάλ, είδαν μέσω video της αντίπαλο τους, με την Σουηδία να ηττάται με 3-0 σετ από την Τουρκία.

Ο Γιουνούς Οτσάλ περιμένει μια πρώτη αντίδραση από τις παίκτριες του, τονίζοντας: «Πριν πω κάτι για το ματς με τη Σουηδία θα σταθώ λίγο στο ματς με την Γερμανία… Ξεκινήσαμε νευρικά, κάτι που είναι φυσιολογικό, αλλά δεν μπορέσαμε να το διαχειριστούμε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Η Γερμανία μπόρεσε να βρει λύσεις στις δύσκολες στιγμές, ενώ εμείς κάναμε πολλά περισσότερα λάθη.

«Από αύριο όμως υπάρχουν τρία παιχνίδια τα οποία είναι σαν τρεις τελικοί. Η Σουηδία μοιάζει στα αγωνιστικά χαρακτηριστικά με εμάς και είναι μια μάχη 50-50 με τον νικητή να παίρνει μεγάλο προβάδισμα. Ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε για να κερδίσουμε και προφανώς η Χάακ είναι η μεγαλύτερη απειλή. Αν μπορέσουμε να την κρατήσουμε κάτω από το 40% θα είναι πολύ σημαντικό, αλλά από κει και πέρα το ζητούμενο είναι τι θα κάνουμε εμείς και σίγουρα περιμένω να δω περισσότερα πράγματα τόσο ατομικά όσο και σαν σύνολο. Πιστεύω ότι σ’ αυτό το ματς θα είμαστε πιο ήρεμοι… Δεν θα έχουμε και την πίεση από τον κόσμο που υπήρχε με τη Γερμανία, έχουμε συνηθίσει το γήπεδο και έχουμε ρυθμό. Όλα αυτά θεωρώ ότι θα μας βοηθήσουν για να ανταπεξέλθουμε στην πίεση που θα μας ασκήσει η Σουηδία».

Από την πλευρά της η Τζίνα Λαμπρούση, τόνισε: «Νέο ματς, νέα πρόκληση αλλά πολύ, πολύ σημαντικό. Είναι ματς κλειδί και πρέπει να παρουσιάσουμε τον καλύτερο μας εαυτό για να πάρουμε το αποτέλεσμα που θα μας κρατήσει εντός στόχου. Είναι μια πολύ μαχητική ομάδα με τις αδελφές Χάακ να είναι αυτές που ξεχωρίζουν αλλά έχουμε το πλάνο μας για να τις αντιμετωπίσουμε. Κάποιες φορές οι ήττες είναι μαθήματα και θεωρώ πως το ματς με τη Γερμανία λειτούργησε έτσι γιατί είδαμε ότι η ομάδα σετ με το σετ γινόταν καλύτερα και μπορεί να παίξει καλά αρκεί να περιορίσει τα λάθη της».//Κ.