Φοίνικας – Παναθηναϊκός: Για μία θέση στον τελικό του Λιγκ Καπ

Οι δύο ομάδες συναντιούνται στη Σύρο για την επαναληπτική αναμέτρηση των ημιτελικών του θεσμού.

Ο Φοίνικας Σύρου υποδέχεται στις 19:15 (Live Streaming ESAP TV) τον Παναθηναϊκό για τη διεκδίκηση του δεύτερου εισιτηρίου στον τελικό του 11ου Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Οι «πράσινοι» έχουν μικρό προβάδισμα για την πρόκριση, καθώς επικράτησαν με 3-2 σετ στον Άγιο Θωμά.

Ο Φοίνικας χρειάζεται τη νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, προκειμένου να πάρει την απ’ ευθείας πρόκριση, ωστόσο εάν νικήσει με 3-2 σετ, το δεύτερο εισιτήριο θα εξασφαλιστεί μέσα από το «χρυσό» σετ που θα παιχτεί. Αντίθετα, το «τριφύλλι» μπορεί να προκριθεί στον τελικό με νίκη οποιουδήποτε σκορ.

Ο πασαδόρος του Φοίνικα, Μάρκος Γαλιώτος, εμφανίστηκε αισιόδοξος στις δηλώσεις του λέγοντας: «Στο παιχνίδι μπαίνουμε με τη νοοτροπία “όλα ή τίποτα”. Για μένα είναι τελικός, πιστεύω και για τους υπόλοιπους. Θέλουμε όσο τίποτα να κερδίσουμε, ιδίως μέσα στη Σύρο, στην έδρα μας που θα έχουμε και τον κόσμο να μας υποστηρίζει. Περιμένουμε να πάμε στον τελικό με τον ΠΑΟΚ και ιδανικά να πάρουμε και το τρόπαιο. Θεωρώ ότι είμαστε ισάξιες ομάδες, πολύ δυνατές σε αντίστοιχους τομείς. Εμείς αυτό που θα πρέπει να κοιτάξουμε είναι να περιορίσουμε κάποια προσωπικά λάθη που κάναμε και να φανούμε λίγο πιο σίγουροι και ψύχραιμοι στους τελευταίους πόντους κάθε σετ».

Απ’ την άλλη, ο κεντρικός του Παναθηναϊκού, Σάσο Στάλεκαρ ανέφερε: «Το πρώτο ματς με τον Φοίνικα για το Λιγκ Καπ ήταν πολύ απαιτητικό αλλά καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη στο τέλος. Ο δρόμος για τον τελικό είναι ακόμα ανοιχτός και για τις δύο ομάδες. Θα πρέπει να επανέλθουμε γρήγορα, να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να δείξουμε μέσα στο γήπεδο ότι θέλουμε ακόμη έναν τίτλο».

Διαιτητές της εν λόγω αναμέτρησης ορίστηκαν οι Βουδούρης και Μυλωνάκης.