Έβγαλε αντίδραση με… καθαρή νίκη ο “Δικέφαλος του Βορρά”! (video)

Ο ΠΑΟΚ μετά από το χαμένο τελικό του Super Cup κόντρα στον Παναθηναϊκό, αντέδρασε, επικρατώντας με 3-0 σετ στην έδρα του Πήγασου Πολίχνης για την 10η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Εύκολο απόγευμα είχε ο “Δικέφαλος του Βορρά” στην έδρα του Πήγασου Πολίχνης, καθώς επιβλήθηκε με 3-0 σετ και έτσι ανέβηκε στους 24 βαθμούς, μένοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τον Ολυμπιακό. Από την άλλη μεριά, η ομάδα του Ηρακλή Θεοδώρου παρέμεινε στους 11 βαθμούς και την 7η θέση της Volley League μετά από την 10η “στροφή” του πρωταθλήματος.

Ο Πήγασος ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε σύντομα με 5-4 χάρη στον άσσο που σημείωσε ο Μίλης, όμως ο ΠΑΟΚ είχε άμεση απάντηση. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” με πρωταγωνιστές τον Ράπτη και τον Ντεν Ντρις απέκτησε διαφορά 3 πόντων (5-8) και είχε πλέον το “πάνω χέρι”. Τα λάθη των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τους άσσους των Βουλκίδη και Ράπτη, έδωσαν προβάδισμα… ασφαλείας στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι “έκλεισαν” το πρώτο σετ με 25-17 για το 1-0.

Το σύνολο του κόουτς Ηρακλή Θεοδώρου ξεκίνησε καλύτερα και το δεύτερο σετ του παιχνιδιού, παίρνοντας πόντους από τον Κομητούδη για το ισχνό προβάδισμα με 6-5. Οι Κόστα και Ντεν Ντρις με χτυπήματα στην ευθεία και πόντους από σερβίς, έδωσαν προσωρινά ένα μικρό προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, το οποίο όμως γρήγορα έγινε μόλις διαφορά 3 πόντων (15-18). Ο Μαυροβουνιώτης και ο Μπαρέτο εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των φιλοξενούμενων, ωστόσο δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ χάνοντας το δεύτερο σετ με 25-20.

Οι “ασπρόμαυροι” έδειξαν τα… δόντια τους στην αρχή του τρίτου σετ, καθώς με πρωτεργάτες τους τον Ντεν Ντρις και τον Ράπτη, προηγήθηκαν με 6-2, όμως ο Πήγασος αντέδρασε. Παρά την κυριαρχία που έδειχνε ο “Δικέφαλος του Βορρά”, οι γηπεδούχοι με τους Μαυροβουνιώτη και Μίλη, μείωσαν αισθητά τη διαφορά (12-14). Στη συνέχεια, η ομάδα του κόουτς Μιλενκόσκι ανέβασε “στροφές” και απέκτησα διαφορά… ασφαλείας (15-21) χάρη στους πόντους του Ντεν Ντρις μετά από τη δημιουργία του Γουόλς. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και το τρίτο σετ με 25-18 και έτσι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα με μια… καθαρή νίκη που τους κρατάει στη 2η θέση της βαθμολογίας της Volley League Ανδρών.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 20-25, 18-25) σε 69′

Διαιτητές: Ισκάς, Παπαδογούλας, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Σταυρίδης, Βασδέκης, Γραμματεία: Πασπάλα.