Έβαψε “πράσινο” το ντέρμπι και είναι μια ανάσα από το 3ο συνεχόμενο League Cup (highlights)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-0 στο “παλατάκι” και έχει βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση του τροπαίου και σε 5 χρόνια θέλει το 4ο κύπελλο του θεσμού.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρέοπουλου μπήκε με σκοπό να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να είναι αυτός που κυνηγούσε στο σκορ. Η διαφορά των “πράσινων” μέχρι τα μισά του σετ δεν ανέβηκε περισσότερο από τρεις πόντους, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να κάνει ένα σερί και τον Παναθηναϊκό να κερδίζει με μπλοκ τους πόντους που τον έβαλαν σε σετ μπολ (24-18). Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήταν δυνατό, κάνοντας ένα σερί 5-0 και μείωσαν στο 24-23. Οι “πράσινοι” διαχειρίστηκαν το σερί και τελείωσαν το σετ στο 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ήθελε να χτυπήσει από την αρχή και να ισοφαρίσει, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να μείνει μακριά του. Οι φιλοξενούμενοι σε αντίθεση με το πρώτο σετ, είχαν περισσότερες επιλογές με τον Κοβάρ και τον Πρωτοψάλτη να είναι αυτοί που θα έβαζαν τις βάσεις για την νίκη του Παναθηναϊκού. Το σκορ του δεύτερου σετ έκλεισε στο 25-21.

Στο τρίτο σετ έγινε ακριβώς το ίδιο παιχνίδι με το πρώτο σετ, με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να μένουν κοντά σε αυτούς του ΠΑΟΚ και εκείνοι να είναι αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες για να πάρουν τους πόντους για να μειώσουν στα σετ. Μάταια όμως με τον Κοβάρ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του διαμορφώνοντας το 22-18 και την διαφορά να μοιάζει δύσκολο να ανατραπεί. Το τελικό 25-21 έδωσε στους “πράσινους” ένα τεράστιο προβάδισμα για τον δεύτερο αγώνα που θα γίνει στο κλειστό του ΜΕΤΣ για την κατάκτηση του League Cup.

Σετ: 0-3 (23-25, 21-25, 21-24)