Λύγισε στις λεπτομέρειες… (video)

Η Εθνική Ομάδα βόλεϊ γυναικών ηττήθηκε με 3-2 από το Αζερμπαϊτζάν στον τέταρτο αγώνα της για τον τρίτο όμιλο του ευρωπαϊκό πρωταθλήματος, ο οποίος διεξάγεται στο Ντίσελντορφ.

Η Ελλάδα πήρε έναν βαθμό στη μάχη για να προκριθεί στη φάση των “16” του EuroVolley. Με μία αγωνιστική να απομένει, όλα τα σενάρια παραμένουν ανοιχτά, όμως η “γαλανόλευκη” πλέον βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση. Για την ακρίβεια έχει τέσσερις πόντους, με πέντε κερδισμένα και δέκα χαμένα σετ. Κορυφαία Ελληνίδα της αναμέτρησης ήταν η Μάρθα Ανθούλη. Το τελευταίο ματς του ομίλου είναι αυτό απέναντι στην πανίσχυρη Τουρκία, το απόγευμα της Τετάρτης (23/08, 18:00, ΕΡΤ3).

Στις αρχές του σετ οι Αζέρες… ξέφυγαν στο +3, όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επέστρεψε (από 10-7 σε 10-9 και από 13-10 σε 13-13). Πίσω από το σέρβις της Ανθούλη μάλιστα ήρθε η ανατροπή και το προβάδισμα με 14-13. Άμεσα ακολούθησε η… απάντηση και το 16-14, αλλά η “γαλανόλευκη” έκανε νέο σερί (4-0), στο οποίο πρωταγωνίστησε η Νικολογιάννη. Με αυτόν τον τρόπο έγινε το 18-16, αλλά η κατάκτηση του σετ δεν ήταν καθόλου εύκολη υπόθεση. Το 20-20 μετέτρεψε σε… ντέρμπι τους τελευταίους πόντους. Η Στράντζαλη πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους, έκανε το 24-21 και οδήγησε την Εθνική Ομάδα στο 1-0 (25-22).

Οι παίκτριες του Οτσάλ εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και ξεκίνησαν με 5-1 στο δεύτερο σετ. Αμέσως όμως, δέχθηκαν το ίδιο σερί με το σκορ να έρχεται σε ισορροπία (6-6). Οι επόμενοι 12 πόντοι ήταν μοιρασμένοι, με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 12-12. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι Αζέρες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και έφτασαν στο +4 (18-14). Στη συνέχεια απλώς διαχειρίστηκαν την κατάσταση, έφτασαν στο 25-19 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ ήταν… το ακριβώς αντίθετο από το προηγούμενο, με το Αζερμπαϊτζάν να ξεφεύγει νωρίς με 5-1. Οι Ελληνίδες αντέδρασαν και μείωσαν σε 5-4, καταφέρνοντας να μείνουν σε απόσταση 1-2 πόντων στη συνέχεια (10-8). Οι παίκτριες του Αταμάν Γκουνεϊλιγκίλ στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά στους τέσσερις (15-11). Η απάντηση ήρθε… ψηλά στο φιλέ, όταν η Εθνική Ομάδα έκανε το δικό της σερί και από το 17-13 πήγε το σετ στο 17-16. Έπειτα ακολούθησε ένα… ντέρμπι, με τις διεθνείς μας να περνάνε μπροστά στο σκορ, έχοντας και πέντε σετ πόιντ (από 24-23 έως 28-27). Το πέμπτο ήταν και το… φαρμακερό, με το 29-27 να είναι γεγονός και να μετατρέπει το σκορ του αγώνα σε 2-1.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε… εφιάλτη για τις παίκτες του Οτσάλ. Οι Αζέρες ξεκίνησαν με ένα εμφατικό 8-0, ουσιαστικά τελειώνοντας την υπόθεση ισοφάριση από πολύ νωρίς. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι “γαλανόλευκες” άρχισαν να είναι ανταγωνιστικές, όμως ήταν πλέον αργά. Οι διαφορές κυμαίνονταν από τους έξι έως τους οκτώ πόντους (11-5 και 18-10). Τίποτα δεν άλλαξε έως το τέλος, με το 25-18 να στέλνει τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Το ξεκίνημα εκεί ήταν εξαιρετικό, με την Ελλάδα να προηγείται με 3-0. Η απάντηση ήρθε σχετικά γρήγορα με το 3-2, αλλά αμέσως η Ανθούλη… ξεκόλλησε την ελληνική επίθεση για το 4-2. Έπειτα ήρθαν δύο ακόμα πόντοι, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να φτάνει στο +4 (6-2) για πρώτη φορά. Οι Αζέρες όμως βρήκαν ψυχικά αποθέματα και επανάφεραν την ισορροπία (6-6). Η ισοπαλία διατηρήθηκε για αρκετούς πόντους ακόμα, με το σκορ να φτάνει στο 10-10. Η Ανθούλη ήταν πραγματικά ασταμάτητη, “κουβαλώντας” την επίθεση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Η Ραχίμοβα αποτέλεσε το αντίπαλο δέος, διατηρώντας το Αζερμπαϊτζάν στον αγώνα. Μάλιστα, έβαλε τη χώρα της μπροστά με 13-12 στην κρίσιμη στιγμή, δίνοντας καθοριστικό προβάδισμα για τη νίκη. Οι συμπαίκτριές της το εκμεταλλεύτηκαν πλήρως, κερδίζοντας το τάι μπρέικ με 15-12.

Τα σετ: 22-25, 25-19, 27-29, 25-18, 15-12