Αποχαιρέτησε με ήττα… (video)

Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της, η Εθνική Ομάδα βόλεϊ των ανδρών ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 από την πανίσχυρη Γαλλία, στην αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τελείωσε στην 6η θέση του ομίλου του Τελ Αβίβ. Το σύνολο του Ντάντε Μπονιφάντε μέτρησε μία νίκη και τέσσερις ήττες, με αυτήν απέναντι στο Ισραήλ να… πονάει περισσότερο. Ο παίκτης που ξεχώρισε με την παρουσία του ήταν ο Δημήτρης Μούχλιας, στην παρθενική του εμφάνιση σε μεγάλη διοργάνωση.

Οι Γάλλοι επέδειξαν την ανωτερότητά τους από τον πρώτο πόντο. Ξέφυγαν από νωρίς στο +4 (8-4) και στη συνέχεια έκαναν διαχείριση αυτής της διαφοράς. Η Ελλάδα μείωνε ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ωστόσο δεν κατάφερε να περάσει μπροστά σε κανένα σημείο. Οι “τρικολόρ” επανήλθαν στο +4 (18-14) και από εκείνο το σημείο κι έπειτα έκλεισαν το σετ με άνεση και σκορ στο 25-19.

Οι παίκτες του Μπονιφάντε όμως, απέδειξαν πως σε καμία περίπτωση δεν είναι αδιάφοροι. Μπορεί βαθμολογικά να μην είχαν κάποιο ενδιαφέρον, ωστόσο δεν άφησαν το ματς χωρίς να το παλέψουν. Για αυτό και ξεκίνησαν δυναμικά στο δεύτερο σετ, φτάνοντας έως και το +3 (7-4). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ωστόσο απάντησαν με ένα σερί 8-2 για να περάσουν μπροστά στο σκορ (12-9). Οι δύο ομάδες έμειναν σε κοντινή απόσταση στη συνέχεια, με τους Γάλλους ωστόσο να βρίσκονται πάντα μπροστά. Το σετ έκλεισε στο 25-22, με τη νίκη να είναι πλέον σχεδόν σίγουρη για το σύνολο του Αντρέα Τζιάνι.

Aπό την αρχή του τρίτου σετ οι Γάλλοι πήραν κεφάλι στο σκορ και έφτασαν στο +7 (12-5). H εικόνα της Εθνική μας ήταν… μουδιασμένη και οι παίκτες του Αντρέα Τζιάνι ήταν σταθερά μπροστά σε απόσταση ασφαλείας (17-9). Το σύνολο του Ντάντε Μπονιφάντε δεν βρήκε απαντήσεις και παραδόθηκε στις ορέξεις των Γάλλων, που πήραν και το τρίτο σετ με σκορ 25-17.

Eλλάδα – Γαλλία 0-3

Τα σετ: 19-25, 22-25, 17-25