Ανώμαλη προσγείωση… (video)

Η Εθνική Ομάδα βόλεϊ ηττήθηκε για τρίτη φορά σε τέσσερα παιχνίδια στο EuroVolley, μιας και υποτάχθηκε στην ανώτερη Ρουμανία που επικράτησε με 3-1 και τελείωσε τις… ελπίδες της “γαλανόλευκης” για πρόκριση.

Πλέον, απομένει ο αγώνας με τη Γαλλία τη Δευτέρα (05/09, 17:00, ΕΡΤ3), στον οποίο φυσικά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι το αουτσάιντερ.

Στους πρώτους πόντους δεν ξεχώρισε κάποια από τις δύο ομάδες, με τις διαφορές να είναι μικρές και να φτάνουν στο 8-8. Οι Ρουμάνοι ωστόσο έκαναν ένα σερί 6-1 για να βρεθούν από το -1 στο +4 (12-8). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ήλεγξαν πλήρως το σετ και το κατέκτησαν με χαρακτηριστική άνεση, φτάνοντας στο 25-16.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο σετ, παίρνοντας από την αρχή καλές διαφορές (7-3, 12-7). Οι διεθνείς μας δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα να χάσουν το δεύτερο σετ με 25-18. Το τρίτο σετ ήταν αρκετά διαφορετικό, μιας και παρά το γρήγορο 6-3, οι παίκτες του Μπονιφάντε έβγαλαν αντίδραση. Το ελληνικό μπλοκ, με τον Ράπτη πρωταγωνιστή, αλλά και οι πόντοι του Πετρέα, έφεραν τη “γαλανόλευκη” μπροστά στο σκορ (10-8). Κάπως έτσι… βρήκε ρυθμό και κατάφερε να φτάσει έως και το +4 (19-15). Οι Ρουμάνοι ωστόσο δεν άφησαν το σετ να τους… ξεφύγει τόσο εύκολα και επέστρεψαν, ισοφαρίζοντας σε 21-21. Παρ’ ολ’ αυτά, οι Έλληνες… άντεξαν και μείωσαν στο ματς με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, οι πόντοι κερδίζονταν… με ιδιαίτερη δυσκολία, μιας και η Ελλάδα έπαιζε ψυχωμένα, δίνοντας ότι είχε για να επιβιώσει. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρισκόταν ναι μεν πίσω στο σκορ, αλλά σε απόσταση… βολής (8-7). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε για αρκετούς πόντους, με τους Ρουμάνους ωστόσο να… ξεφεύγουν στο 17-13. Η “γαλανόλευκη” μείωσε σε 17-15, όμως σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε ο Ράπτης, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει πρόωρα. Η συγκεκριμένη εξέλιξη μάλλον πείσμωσε τους συμπαίκτες του, οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν και διατηρήθηκαν σε κοντινή απόσταση (21-19). Οι αντίπαλοι όμως διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έκλεισαν σετ και ματς με το 25-21.//Α.

Τα σετ: 25-16, 25-18, 23-25, 25-21