Έσπασε το αήτηττο της ΑΕΚ και έβαλε “φωτιά” στην κορυφή ο Ολυμπιακός

Oι “ερυθρόλευκες” πήραν τεράστια νίκη στην έδρα της “Ένωσης”, της έσπασαν το αήτηττο και πλέον βρίσκονται στο -1 μαζί με τον Παναθηναϊκό από την πρώτη θέση σε ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα.

ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3

Το πρώτο σετ ήταν το σετ των ανατροπών. Οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα με 9-3 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά οι “κιτρινόμαυρες” με μία αντεπίθεση προηγήθηκαν με 15-14. Στα επόμενα λεπτά το σετ κύλησε με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 22-22. Σε αυτό το σημείο οι “ερυθρόλευκες” έκαναν ένα κομβικό σερί και πήραν το σετ με 25-22. Το ίδιο αμφίρροπο και το δεύτερο σετ. Η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά, ο Ολυμπιακός μείωσε και προηγήθηκε με 23-22, αλλά οι παίκτριες του Οτσάλ πήραν τους απαραίτητους πόντους και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ με 25-23. Στο τρίτο σετ το σύνολο του Μοτσέλι μπήκε φουρίοζο και προηγήθηκε με 20-11. Οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση μειώνοντας σε 22-18, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το σετ με τις Πειραιώτισσες να το κατακτούν με 25-18 και να παίρνουν κεφάλι με 2-1 σετ. Στο τελευταίο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο 16-17 αλλά η Καμπούρα βοήθησε τα μέγιστα τις φιλοξενούμενες που κατέκτησαν και αυτό το σετ με 25-22, προκαλώντας συνωστισμό στην κορυφή της βαθμολογίας

Τα σετ: 22-25, 25-23, 18-25, 22-25

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 3-2

Παρά το γεγονός πως είδε το 2-0 του να ισοφαρίζεται σε 2-2, ο Ηλυσιακός πήρε ένα σπουδαίο δίποντο, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 3-2 στο κλειστό «Αντώνης Φώτσης» για την 8η αγωνιστική της Volley League γυναικών. Στους 11 βαθμούς οι γηπεδούχες, στους 6 ο απογοητευτικός στο πρωτάθλημα “Δικέφαλος του Βορρά”.

Τα σετ: 25-14, 25-19, 19-25, 19-25, 15-13

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ – ΘΕΤΙΣ 3-1

Η ομάδα της Βούλας μετά τέσσερις συνεχόμενες ήττες (οι τρεις στο τάι μπρέικ) πέτυχε την τρίτη φετινή της νίκη που την φέρνει στους 13 βαθμούς και στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, ο ΑΟΜ γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα του και 5η συνολικά και έμεινε στους 10 βαθμούς.

Τα σετ: 25-23, 15-25, 15-25, 18-25

ΑΡΗΣ – ΑΟ ΘΗΡΑΣ 0-3

Η νησιώτικη ομάδα του Ματέο Φρέσκι, που πέτυχε την 3η της συνεχόμενη νίκη επί των “κίτρινων” από τη σεζόν 2022-2023, με αποτελεσματικότητα στο σερβίς, προκάλεσε τεράστια προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων, που απείλησαν στο 2ο σετ με ισοφάριση, αλλά πλήρωσαν τον εκνευρισμό και τα λάθη τους, απέναντι σε μία Σαντορίνη με στοχοπροσήλωση στη νίκη και πλουραλισμό στο παιχνίδι της.//ΣΠ

Τα σετ: 19-25, 21-25, 17-25