Ερυθρόλευκο πρώτο βήμα πρόκρισης

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός απέναντι στην τουρκική Αρκάς, επικράτησε στο “Μελίνα Μερκούρη” με 3-2 σετ και πήρε προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup.

Προβάδισμα πρόκρισης στους “4” του CEV Cup απέκτησε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία με μεγαλειώδη εμφάνιση, επικράτησε με 3-2 σετ (26-24, 21-25, 27-25, 23-25, 15-7) της πανίσχυρης Αρκάς στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στον πρώτο προημιτελικό!

Μέχρι και τα μέσα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ, ακόμα και με πέντε πόντους (9-14). Ωστόσο, σταδιακά, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ανέβασαν «στροφές» και μείωσαν σε 17-15, με επίθεση του Ιντάλγκο. Η Αρκάς ξέφυγε και πάλι με +4 (15-19), όμως ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την «αντεπίθεσή» του με σέρβερ τον Ιντάλγκο. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 6-0 και έκαναν μεγάλη ανατροπή, φτάνοντας στο 21-19, με επίθεση του Στερν! Η τουρκική ομάδα ισοφάρισε σε 23-23 και 24-24, με τον Ιντάλγκο (25-24) και τον Παγένκ, με μπλοκ, να «τελειώνουν» το σετ, κάνοντας το 1-0, με 26-24.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο σετ και με άσσο του Ιντάλγκο, προηγήθηκε με 4-1, με τους Τούρκους να μειώνουν στον πόντο (5-4). Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, όμως, είχαν το «πάνω χέρι», ξέφυγαν με +2 (7-5), με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και με +3 (8-5), με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, με τον Στερν να «χτυπάει» ξανά, για το 11-9. Επίθεση του Κουμεντάκη και 15-13, με τον Τζούριτς να κρατάει το +2, κάνοντας το 17-15 και το 18-16. Με επίθεση του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 21-20, όμως από το σημείο εκείνο και έπειτα, έπαθε “μπλακ άουτ”, δέχθηκε ένα 5-0 σερί (21-25) και έτσι, ισοφαρίστηκε στα σετ (1-1).

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 4-2, με καρφί του Στερν, όμως η Αρκάς, με 4-0 σερί, προσπέρασε (4-6). Ο Τζούριτς μείωσε σε 6-5, ο Δαλακούρας σε 7-6, με μπλοκ άουτ, με τους Τούρκους να φτάνουν στο 10-6 και στο 16-13. Ο Παγένκ μείωσε σε 16-15, με μπλοκ, με τον Τζούριτς να κερδίζει δύο σερί άσσους, για το προβάδισμα (17-16). Πρώτος χρόνος του Παγένκ και 18-17 ο Ολυμπιακός, που ξέφυγε με +2 (19-17), με επίθεση του Ιντάλγκο με τον Ολυμπιακό να παίρνει το σετ με 27-25.

Στο τέταρτο σετ, οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με 2-1, με τον Παγένκ, αλλά στη συνέχεια, έμειναν πίσω με 8-6. Ο Ιντάλγκο μείωσε στον πόντο (7-8) και ο Τζούριτς ισοφάρισε σε 8-8, με άσσο, όμως η Αρκάς έφτασε στο 10-9. Ο Ολυμπιακός πλησίασε ακόμη πιο κοντά, σε 17-15, με μπλοκ του Γκουσταβάο, με τον Ιντάλγκο να «χτυπάει» ξανά, για το 18-16. Η Αρκάς “ανέβηκε” ξανά στο +3 (16-19), ο Στερν μείωσε στους δύο πόντους (17-19, 18-20, 20-22), με τρεις επιθέσεις, με τους Τούρκους να φτάνουν σε σετ μπολ (21-24). Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης μείωσαν σε 24-23, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έφτασαν, ωστόσο, στο 25-23 και στο 2-2 σετ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο τάι μπρέικ, παίρνοντας προβάδισμα με 3-1, με δύο επιθέσεις του Στερν, με τον Τράβιτσα να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (5-1), με μονό μπλοκ! Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την κυριαρχία τους και ξέφυγαν ακόμη περισσότερο, με 7-2, με πρώτο χρόνο του Γκουσταβάο, σε ένα εντυπωσιακό ράλι. Επίθεση του Στερν και 8-3 οι γηπεδούχοι, που έφτασαν στο 9-4, μετά από άστοχο σερβίς των Τούρκων και στο +7 (12-5), με νέο άουτ! Το 15-7 και η νίκη του Ολυμπιακού με 3-2 σετ ήρθαν με άσσο του Ιντάλγκο!

Τα σετ (3-2 σε 2.17): 26-24, 21-25, 27-25, 23-25, 15-7