Επιβλητικός Παναθηναϊκός, άλωσε την Πυλαία και απέχει μία νίκη από τους τελικούς (highlights)

Το “τριφύλλι” δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον ΠΑΟΚ, επικράτησε με 3-1 και έκανε το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών της Volley League των ανδρών.

Μία ανάσα από τους τελικούς της Volley League είναι ο Παναθηναϊκός! Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επικράτησε με 3-1 σετ μέσα στο “Παλατάκι” τον ΠΑΟΚ και έκανε το 2-0 στη σειρά, ούσα μια νίκη μακριά από την πρόκρισή τους στους τελικούς. Στο Μετς την ερχόμενη Δευτέρα (18/03, 19:00) ο τρίτος ημιτελικός.

Με πολλά λάθη στο σερβίς εκατέρωθεν ξεκίνησε το πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, 8-9. Με τη νευρικότητα έκδηλη στο παιχνίδι, και από τις δύο ομάδες, το πρώτο σετ δεν… έθελξε σε ποιότητα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία μικρή διαφορά, 9-13. Ο Δικέφαλος με καλή λειτουργία στο μπλοκ μείωσε, 13-14, ωστόσο δεν έβρισκε το σερί το οποίο θα του έδινε το προβάδισμα, καθώς αυτό έμεινε στους «πράσινους», 19-20. Σ’ εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 0-2 σερί, 19-22, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στην τελική ευθεία στους δύο, 21-23. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να φέρουν το σετ στα… ίσια, ωστόσο αυτό δεν έγινε, με το 21-25 να διαμορφώνει το 0-1 στα σετ.

Δυναμικά ξεκίνησε στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 11-7. Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν την διαφορά έως το 14-10. Σ’ εκείνο το σημείο, ο Κόβαρ δημιούργησε πρόβλημα στην «ασπρόμαυρη» υποδοχή, κάτι το οποίο ισορρόπησε το σετ, 15-15. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στη συνέχεια, με τον Δικεφάλου να μην χάνει σε κανένα σημείο το προβάδισμά του, 20-19. Στην επόμενη φάση, ο Πρωτοψάλτης αστόχησε, 21-19, ωστόσο οι «πράσινοι» με 0-2 σερί ισοφάρισαν, 21-21. Σε κομβικό σημείο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδειξαν χαρακτήρα, δημιούργησαν δύο σετ-μπολ, 24-22, κατακτώντας το δεύτερο σετ με μπλοκ στον Ερνάντεζ με 25-22, 1-1.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα των παικτών του Δικεφάλου στο τρίτο σετ, κάτι το οποίο επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν προβάδισμα, 3-7, το οποίο και διατήρησαν, 8-14. Με μικρή αντίδραση στα μέσα, οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν την διαφορά, 13-17, ωστόσο με επιμέρους 1-4, οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι προβάδισμα «ασφαλείας», 14-21 με το σετ να κλείνει στο 18-25.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο τελευταίο σετ και πήρε από νωρίς μεγάλη διαφορά 6-13. Με τα σερβίς των Γάτση και Τρούχτσεφ, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και μείωσε στο σκορ, 13-16. Σ’ εκείνο το σημείο, οι «ασπρόμαυροι» θα μπορούσαν να μειώσουν ακόμα περισσότερο, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε σημαντικές κόντρα μπάλες, κάτι το οποίο διατήρησε την διαφορά, 16-20. Με 0-3 σερί, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 16-23, φτάνοντας στη συνέχεια στο τελικό 1-3 στα σετ.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 18-25, 21-25