Επιστροφή στις… καθαρές νίκες για το “τριφύλλι”

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει με σχετική άνεση από την έδρα του Αριστοτέλη Σκύδρας, επικρατώντας με 3-0 σετ για την 8η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Mετά την ήττα… σοκ που γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τον Πήγασο Πολίχνης την προηγούμενη αγωνιστική, το σύνολο του κόουτς Ανδρεόπουλου έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να επιβληθεί με 3-0 σετ στην έδρα του Αριστοτέλη Σκύδρας για την 8η “στροφή” του πρωταθλήματος.

Οι “πράσινοι” ανέβηκαν στους 16 βαθμούς, δύο λιγότερους από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ που έχουν ένα ματς λιγότερο, ενώ οι Θεσσαλονικείς ακόμα μετρούν 3 βαθμούς και βρίσκονται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Αριστοτέλης ξεκίνησε αρκετά δυναμικά την αναμέτρηση και πήρε σύντομα ένα μικρό προβάδισμα με 6-4 έχοντας ως πρωταγωνιστή του τον Τόρρες, ο οποίος ήταν “ζεστός” από το σερβίς. Μπάσης και Κόβαρ έδωσαν λύσεις στον Παναθηναϊκό, ο οποίος έβγαλε αντίδραση και ανέκτησε υπέρ του το προβάδισμα (6-9) με ένα σερί. Οι Σαντοβάλ, Τόρρες και Μέντες ταλαιπωρούσαν τις άμυνες του “τριφυλλιού” για αρκετή ώρα στο πρώτο σετ του αγώνα, όμως οι “πράσινοι” στο τέλος με πρωτεργάτη τους τον Ερνάντεζ “καθάρισαν” το σετ με 25-21 για το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το σύνολο του κόουτς Ανδρεόπουλου μπήκε πολύ “ζεστά” στο δεύτερο σετ και κυριάρχησε στην αρχή, παίρνοντας “κεφάλι” 5 πόντων (2-7) με πρωτεργάτες του τον Φράγκο και τον Πετρέα. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με την ίδια δυναμική και με κύριο εκφραστή τους τον Ερνάντεζ, απέκτησαν προβάδισμα… ασφαλείας (8-15). Ο Παναθηναϊκός με συνοπτικές διαδικασίες, έδειξε… τα δόντια του και έκανε το 2-0, επικρατώντας με 25-18 στο δεύτερο σετ του ματς.

Μετά το δυναμικό ξεκίνημα των γηπεδούχων στο τρίτο σετ του αγώνα, ο Παναθηναϊκός βρήκε κάποιες λύσεις μέσω των επιθέσεων που πήρε ο Ερνάντεζ. Στη συνέχεια όμως, ο Αριστοτέλης πρωταγωνίστησε με τους Φλόρες και Τόρρες να εκμεταλλεύονται τα λάθη των “πρασίνων”. Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι είχαν διαρκώς σε εκείνο το σημείο το “πάνω χέρι” στο ματς, το “τριφύλλι” απάντησε στο τέλος με τους Ερνάντεζ και Φράγκο να “τρέχουν” ένα σερί, για να φτάσει στη νίκη η ομάδα του κόουτς Ανδρεόπουλου, παίρνοντας το τρίτο σε με 25-21.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 18-25, 21-25) σε 77′

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Πορτοκαλίδης, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Χανός, Σαρακινίδης, Γραμματεία: Συρομάχου.