Επική πρόκριση στους τελικούς!

Ο Ολυμπιακός γύρισε από την… κόλαση στο “Κλειστό του Αγίου Θωμά” και προκρίθηκε στους τελικούς του CEV Challenge Cup, σε βάρος του Παναθηναϊκού, κατακτώντας το ματς με 3-1 και το “χρυσό” σετ με 15-6.

Παρ’ ότι το τριφύλλι βρέθηκε να προηγείται με 1-0 και να έχει δύο σετ πόιντ, οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έκαναν τη μεγάλη ανατροπή. Εκμεταλλευόμενοι την αδυναμία των αντιπάλων τους στο μπλοκ, κατάφεραν να πάρουν μία ιστορική πρόκριση στο Μαρούσι. Πλέον, τους περιμένει η Μακάμπι Τελ Αβιβ στους τελικούς της διοργάνωσης. Υπενθυμίζουμε ότι ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στο Ισραήλ, ενώ ο επαναληπτικός στην Ελλάδα.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν το ματς χωρίς τον Φερνάντο Ερνάντεζ, ο οποίος έμεινε στον πάγκο. Άλλωστε, όπως είχατε ενημερωθεί από το ertsports.gr, δεν βρίσκεται ακόμα στο 100% του. Στους πρώτους πόντους υπήρχε σχετική ισορροπία, με τους “πράσινους” να έχουν ελαφρύ προβάδισμα (6-4). Στη συνέχεια, το σερβίς του Μπρέντεν Σάντερ έβαλε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +3 (10-7). Μετά το +4 (13-9) των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει (15-15), επιστρέφοντας για τα καλά στη διεκδίκηση του σετ. Ο Γίρι Κόβαρ ανέλαβε ξανά το βαρύ φορτίο των δύσκολων επιθέσεων, δίνοντας ξανά λύσεις στο “τριφύλλι” που επέστρεψε στο +3 (20-18). Οι πρωτοβουλίες του Ιντάλγκο στην επίθεση, αλλά και ένα σπουδαίο μπλοκ του Παγιένκ επανέφεραν της δύο ομάδες στην ισοπαλία (21-21). Ο Ερνάντες μπήκε στο ματς στο 22-22, αναλαμβάνοντας την ευθύνη του σερβίς. Ο Κουβανός σούπερ σταρ πήρε δύο ασούς και μαζί με ένα μπλοκ του Γιάκομπσεν διαμορφώθηκε το 25-22.

Πλέον οι νταμπλούχοι Ελλάδας χρειάζονταν ένα σετ για να “καθαρίσουν” την πρόκριση. Η εξέλιξη του δεύτερου σετ ήταν παρόμοια, με τους δύο “αιώνιους” να… αλλάζουν ρόλους. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που βρίσκονταν διαρκώς μπροστά, χωρίς όμως να ξεφεύγουν πολύ στο σκορ. Αυτό άλλαξε στο δεύτερο μισό, όταν έφτασαν στο +3 (18-15). Σε εκείνο το σημείο όμως οι παίκτες του Ανδρεόπουλου… αφυπνίστηκαν. Η υποδοχή, το μπλοκ, αλλά και οι επιθέσεις του Κόβαρ έφεραν ένα σερί 4-0, με αποτέλεσμα το προβάδισμα να αλλάξει χέρια για πρώτη φορά (19-18). Οι Πειραιώτες είχαν την ψυχραιμία να διαχειριστούν την κατάσταση και να περάσουν εκ νέου μπροστά με τον Ιντάλγκο (21-20). Ο Ερνάντες επέστρεψε, βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει σε δύο σετ πόιντ, τα οποία εν τέλει χάθηκαν. Το μομέντουμ άλλαξε πλευρά, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και εν τέλει ένα λάθος του Κόβαρ στην υποδοχή έφερε το 27-25 και το 1-1 στα σετ.

Οι παίκτες του Τζουλιάνι είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους. Για αυτό ξεκίνησαν δυναμικά το τρίτο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 6-3. Οι μάχες στη συνέχεια ήταν πολύ δυνατές, με τους “πράσινους” να προσπαθούν να… επιστρέψουν. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να βρίσκουν πόντους από την επίθεσή τους, μιας και το μπλοκ των γηπεδούχων δεν ήταν στο καλύτερο επίπεδο. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει ένα σερί 4-0 και να προηγηθεί (12-11), χάρη σε δύο συνεχόμενους άσους του Φράγκου. Σε εκείνο το σημείο οι “πράσινοι” βρήκαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να προηγηθούν έως και με δύο πόντους (16-14). Το σερβίς του Κουμεντάκη δημιούργησε προβλήματα στο “τριφύλλι” και το σκορ έγινε ξανά ισόπαλο (17-17). Ο Κόβαρ έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (20-19) με έναν μεγάλο άσο. Ο Ιντάλγκο απάντησε, αλλάζοντας για άλλη μια φορά το προβάδισμα, ενώ ο Στερν με έναν άσο το ανέβασε στους δύο και ο Παγιένκ με ένα μπλοκ στους τρεις (23-20). Ο νέος άσος του Σλοβένου ανέβασε το σκορ στο 24-20, με τους συμπαίκτες του στη συνέχεια να καθαρίζουν το σετ για το 2-1.

Στο τέταρτο ο Ανδρεόπουλος έριξε εξαρχής στη… φωτιά τον Φερνάντο Ερνάντες. Το ξεκίνημά του όμως ήταν ακριβώς ίδιο με το προηγούμενο, μιας και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-3. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε από τους παίκτες του Τζουλιάνι, οι οποίοι συνέχισαν να κυριαρχούν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Από τα μέσα του σετ κι έπειτα, ξέφυγαν στο +6 (17-11) έχοντας πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη. Η κατάσταση ήταν πρακτικά μη αναστρέψιμη, με τους ερυθρόλευκους να κάνουν το 3-1 με 25-17 και να οδηγούν το ζευγάρι στο χρυσό σετ.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν και σε αυτό το κομμάτι του αγώνα δυναμικά, φτάνοντας γρήγορα στο 3-0.  Οι “πράσινοι” πήραν τάιμ άουτ και κατάφεραν να πλησιασουν στους δύο (4-2). Το “κόκκινο” μπλοκ όμως πήρε ξανά μπρος, στέλνοντας το σετ στο 9-3. Όλα αυτά ενώ πιέζε σημαντικά με συνεχόμενα σερβίς ο Ιντάλγκο, ο οποίος με έναν άσο έκανε το 11-3. Το “τριφύλλι” ουσιαστικά πέταξε… λευκή σημαία, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 15-6.//

Χρυσό σετ: 3-5, 3-10, 4-12, 6-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 41 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 64 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 25-27, 21-25, 17-25), Χρυσό σετ: 06-15 σε 131′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 22 (19/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 45% άριστες), Σάντερ 7 (3/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 22% υπ. – 22% άριστες), Πετρέας 7 (2/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 7 (2/7 επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 12 (7/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 29% άριστες) / Ζήσης (λ, 68% υπ. – 50% άριστες), Μπάσης 1 (1 μπλοκ), Ερνάντεζ 9 (8/19 επ., 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 18 (11/18 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στερν 15 (13/32 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 12 (6/7 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (14/28 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ. – 38% άριστες), Τράβιτσα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 23 (20/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 53% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 61% υπ. – 61% άριστες), Ζουπάνι, Δαλακούρας (60% υπ. – 40% άριστες).