Επέστρεψε στις νίκες μετά από ματς… θρίλερ

Μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Φοίνικα Σύρου, επικρατώντας με 3:2 σετ στο tie break, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από την ήττα κόντρα στο Μίλωνα για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League Ανδρών.

Το “τριφύλλι” κατάφερε να μείνει “όρθιο” μετά από μια τρομερή “μάχη” στην έδρα του και να επιβληθεί επί του ανταγωνιστικού Φοίνικα Σύρου με 3:2 σετ στο tie break, παίρνοντας έτσι τους δυο πόντους, την ώρα που οι Συριανοί πήραν μόλις έναν πόντο, παρά το γεγονός πως προηγήθηκαν με 2:1 σετ.

Ο Φοίνικας Σύρου άρχισε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και “αιφνιδίασε” τον Παναθηναϊκό στους πρώτους πόντους της αναμέτρησης. Σύντομα, το “τριφύλλι” έβγαλε αντίδραση και με σερί 5:0, κατάφερε να προηγηθεί με 16:11, ωστόσο κάπου εκεί οι Συριανοί δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να απαντήσουν με αντίστοιχο σερί για το 22:22. Ο Γιώργος Πετρέας πρωταγωνίστησε στο τέλος για τους “πράσινους” και με δυο σερί πόντους, “κλείδωσε” το 25:23 για τους γηπεδούχους και το 1:0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη, έδειξε από την αρχή του σετ τα… δόντια της, παίρνοντας έτσι ισχνό προβάδισμα, που της έδινε το “πάνω χέρι”. Με πρωταγωνιστές τους Φρομ και Τζούριτς, ο Φοίνικας κατάφερε να φτάσει στο 25:22, για το 1:1 και την ισοφάριση της αναμέτρησης.

Ο Φοίνικας “ανέβασε στροφές” και στο τρίτο σετ του αγώνα, απέκτησε ξανά προβάδισμα… ασφαλείας. Με καλή ψυχολογία και σωστές αποφάσεις, οι Νησιώτες έφτασαν στο 10:5 χάρη σε πόντο που κέρδισε ο Μιχάλοβιτς. Οι “πράσινοι” απάντησαν με ένα σερί δια χειρός Ερνάντεζ, μειώνοντας έτσι στο 15:13, εκεί που ο Φρομ έβαλε ένα τέλος. Η αντεπίθεση του “τριφυλλιού” σταμάτησε από τον Τζούριτς στο τέλος του σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 25:19 υπέρ των Συριανών, που προηγήθηκαν με 2:1 σετ.

Το ξεκίνημα του τέταρτου σετ βρήκε τον Φοίνικα και πάλι με μικρό προβάδισμα για το 3:6 και με αντίστοιχο τρόπο όπως και στα προηγούμενα, ήρθε η ισοφάριση στο 6:6. Το κομβικό σημείο του σετ ήταν στο 9:8, όταν ο Ράιντελ Ιερεζουέλο αποχώρησε από το παιχνίδι μετά από τράβηγμα στην αριστερή γάμπα, κάτι που έκανε τον Φοίνικα να χάσει ρυθμό και να υποπέσει σε εύκολα λάθη, τόσο στην υποδοχή όσο και επιθετικά. Με αυτό τον τρόπο ο Παναθηναϊκός βρήκε χώρο, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των φιλοξενούμενων και με πρωταγωνιστές τους Ερνάντεζ και Πετρέα, κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του και να πάρει εύκολα το σετ με 25:11, για να ισοφαρίσει σε 2:2.

Ο τραυματισμός του κουβανού πασαδόρου του Φοίνικα δεν ήταν σοβαρός, με αποτέλεσμα να επιστρέψει για το tie break, ωστόσο ο ρυθμός όμως είχε χαθεί για τον Φοίνικα, ο οποίος έκανε συνεχή “δώρα” στους αντιπάλους του, ενώ παρουσίασε αδυναμίες στην υποδοχή, κάτι που έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκό να μετατρέψει σε μονόλογο το σετ και να πάρει τη νίκη με 15:5 και 3:2 σετ αντίστοιχα.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 19-25, 25-11, 15-5 //