Έπεσε μαχόμενος ο Μίλωνας (highlights)

Η ομάδα της Ν. Σμύρνης κοίταξε στα μάτια το μεγαθήριο Λούνεμπουργκ, ηττήθηκε με 3-2 σετ στο “Κροίσος Πέρσης” και έμεινε εκτός ημιτελικών στο CEV Cup.

Ο Μϊλωνας πλησίασε στο θαύμα απέναντι στη Λούνεμπουργκ, προηγήθηκε με 2-1 σετ, όμως δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω. Το 3-0 στη Γερμανία αποδείχθηκε καταδικαστικό και εν τέλει ηττήθηκε και στο “Κροίσος Πέρσης” με 3-2 κι αποκλείστηκε στα προημιτελικά του CEV Cup.

Ο Μίλωνας ξεκίνησε αρκετά συγκεντρωμένα το παιχνίδι και με μεγάλο ενθουσιασμό προηγήθηκε με 8-6. Η γερμανική ομάδα, με την ποιότητα της, κατάφερε να αντιδράσει και να περάσει μπροστά στο σκορ με 17-11. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα και αγκάλιασαν το σετ, αφού προηγήθηκαν με 20-15. H ομάδα του Σάκη Ψάρρα δεν τα παράτησε και μείωσε σε 21-19, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό με την Λούνεμπουργκ να κατακτά το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι Νεοσμυρνιώτες ήταν αρκετά συγκεντρωμένοι και επιθετικοί και προηγήθηκαν με 11-9. Οι Γερμανοί απάντησαν με ένα δικό τους 5-2 και προσπέρασαν με 14-13. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έδειξε αυταπάρνηση και με δυναμισμό έκανε το 20-18. Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τον Μίλωνα να είναι πιο ψύχραιμος και να παίρνει το σετ με 25-23.

Όσο περνούσε η ώρα ο Μίλωνας ένιωθε αρκετά οικεία στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε από νωρίς με 12-7. Παρά τις προσπάθειες της Λούνεμπουργκ, οι γηπεδούχοι κρατούσαν τα ηνία κι έκαναν το 18-12, αγκαλιάζοντας το σετ. Οι “μαύροι” δεν είχαν κανέναν πρόβλημα, ήταν εντυπωσιακοί σε άμυνα και επίθεση και έκαναν το 2-1 με 25-19.

Στο τέταρτο σετ, η Λούνεμπουργκ έδειξε την τεράστια κλάση της. Μπήκε πολύ δυνατά στο σετ και προηγήθηκε με 8-4. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα δεν μπορούσε να αντιδράσει με τους Γερμανούς να κάνουν το 15-7. Ο Μίλωνας δεν τα παρατούσε και μείωσε σε 19-15. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν ψυχραιμία και πήραν το σετ και την πρόκριση, επικρατώντας με 25-19. Στο πέμπτο σετ, το οποίο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, η Λούνεμπουργκ κατάφερε να επικρατήσει του απογοητευμένου Μίλωνα και να πάρει τελικά τη νίκη με 3-2 σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 20-25, 25-23, 25-19, 19-25, 8-15.