Εντυπωσιακός Μίλωνας, “διέλυσε” τον Φοίνικα

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης “υπέταξε” αυτή της Σύρου στο κλειστό “Κροίσος Πέρσης”, με 3-0 σετ, “σκαρφαλώνοντας” έτσι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας στη Volley League Aνδρών.

Την πρώτη νίκη στην ιστορία του επί του Φοίνικα πανηγυρίζει ο Μίλωνας και μάλιστα μετά από… διαστημική εμφάνιση που τον οδήγησε στο εντυπωσιακό 3-0 σετ. Ο Μίλωνας παραμένει ισόβαθμος του Παναθηναϊκού στην 3η θέση με 16 βαθμούς και στο -5 από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ που ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με 21 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να δίνουν σπουδαίες “μάχες” πάνω από το φιλέ. Σύντομα, ο Μίλωνας πήρε ένα προβάδισμα… ασφαλείας με 10-6 έχοντας ως πρωταγωνιστές του τον Γιορντάνοφ. Παρά την αντίδραση που έβγαλε ο Φοίνικας, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τον έλεγχο του ματς με 16-10 μετά από λάθος του Κλίνκεμπεργκ και πόντο του Χανδρινού. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου σετ, με το σύνολο του κόουτς Ψάρρα να κάνει το 1-0 με 25-20 που διαμόρφωσε ο Χερ μετά από πόντο στο μπλοκ.

Οι Νεοσμυρνιώτες με τους Μολίνα και Γιορντάνοφ να κάνουν “ό,τι θέλουν” την άμυνα των Συριανών, προηγήθηκαν στην αρχή του δεύτερου σετ με 11-5. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση με κύριους εκφραστές των επιθέσεών τους τον Φρομ και τον Κλίνκεμπεργκ, ωστόσο οι γηπεδούχοι απαντούσαν με πόντους από τους Νανόπουλο και Μολίνα. Έτσι, ο Μίλωνας πήρε και το δεύτερο σετ, αυτή τη φορά λίγο πιο εύκολα, με 25-17, για το 2-0 και να θέσει γερά θεμέλια για μια σημαντική επικράτηση.

Ο Μολίνα συνέχισε το επιθετικό του… κρεσέντο και στο τρίτο σετ του αγώνα, δίνοντας νωρίς το προβάδισμα 4 πόντων (7-3) στους γηπεδούχους. Το συγκρότημα του κόουτς Καζάζη βρήκε πόντους στην επίθεσή του από τον Φρομ και τον Παπαλεξίου και στη συνέχεια κατάφερε να μειώσει σε 15-14 μετά από πόντο του Γαλιώτου. Τότε, ο Μίλωνας πάτησε “γκάζι” και με πρωταγωνιστή του τον συνήθη “ύποπτο”, Γιορντάνοφ, κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση και του τρίτου σετ, αυτή τη φορά με 25-19, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία “καθαρή” νίκη με 3-0 επί του Φοίνικα Σύρου.//

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-17, 25-19) σε 74′

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.