Ένα βήμα πριν τους τελικούς ο Ολυμπιακός (video)

Το δεύτερο από τα τρία βήματα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος έκανε η ομάδα βόλεϊ ανδρών των “ερυθρολεύκων”, καθώς επικράτησαν στη Νέα Σμύρνη με 3-1 σετ του Μίλωνα.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για… ενάμιση σετ κόντρα στον Μίλωνα, αλλά στη συνέχεια ανέβασε στροφές, επικράτησε 3-1 σετ και είναι μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς της Volley League ανδρών.

Οι Πειραιώτες δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελαν στο παιχνίδι και είδε τον ΑΟΝΣ να παίρνει το πρώτο σετ. Οι παίκτες του Τζουλιάνι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στη συνέχεια, απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Νέας Σμύρνης, φάνηκαν πιο… διαβασμένοι και ισοφάρισαν σε 1-1.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, επέβαλαν τον ρυθμό του στο ματς και βρέθηκαν σε θέση οδηγού, παίρνοντας το δεύτερο σετ. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των πρωταθλητών Ευρώπης, που πήραν και το τρίτο σετ για να πάρουν τη νίκη και να κάνουν ακόμη ένα βήμα προς την… τελική ευθεία του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-19, 20-25, 19-25, 18-25