Εμφατικό “μπρέικ” του Ολυμπιακού στο Μετς

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ εκτός έδρας και έσπασαν την έδρα του “αιώνιου” αντιπάλου τους, έχοντας το πλεονέκτημα της σειράς καθώς ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί στο κλειστό του “Μελίνα Μερκούρη”.

Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή της αναμέτρησης στο κλειστό του Μετς, με σκοπό να έχει τα ηνία του σετ. Ο Παναθηναϊκό βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους πρώτους πόντους με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν double score από την αρχή (4-8). Στην συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε την αντεπίθεση της, ισοφαρίζοντας σε 9-9 και βρήκε την ευκαιρία για να προσπεράσει σε 13-12. Ο Καστελάνι κάλεσε time out στο “κόκκινο στρατόπεδο” για να μπορέσει να σπάσει τον ρυθμό του “τριφυλλιού” με την ομάδα του να κάνει το δικό της σερί πόντων για πάρει τελικώς το σετ με 25-23, έχοντας καλές υποδοχές σε πρώτο χρόνο.

Ο Τζούριτς ήταν από τους κομβικούς παίκτες για την κατάκτηση του πρώτου σετ. (INTIME)

Το δεύτερο σετ ήταν πραγματικό θρίλερ με τους παίκτες και των δυο ομάδων να αρνούνται να δώσουν την ηνία η μία στην άλλη. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά, έχοντας τον Στερν παίκτη “κλειδί” με τον Πρωτοψάλτη από πλευράς Παναθηναϊκού να ηγείται της προσπάθειας του “τριφυλλιού”. Στο μεγαλύτερο διάστημα οι “ερυθρόλευκοι” ήταν μπροστά χτίζοντας μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων, με τους γηπεδούχους να κυνηγάνε. Ο Ανδρεόπουλος κάλεσε time out, στο οποίο σήμανε η ισοφάριση και η ανατροπή του Παναθηναϊκού σε 19-18. Ο Ολυμπιακός όμως δεν έμεινε εκεί καθώς δεν άφησε τους “πράσινους” να ξεφύγουν στο σκορ με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο. Τα λάθη στο σερβίς δεν εκμεταλλεύτηκαν σε πρώτο χρόνο με τον Ολυμπιακό να κλείνει το δεύτερο σετ με 2-0 (30-32), μετά από άσο του Σαλβαντόρ Ιντάλγκο.

Το δεύτερο σετ είχε πολλές έντονες στιγμές με τους παίκτες να δίνουν τα πάντα για το αυτό και τον Ολυμπιακό να χαμογελάει στο τέλος. (INTIME)

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν τελείως διαφορετικός και δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Ολυμπιακό που πήγαινε με “σπασμένα τα φρένα” για την κατάκτηση του τρίτου σετ, κάτι το οποίο πέτυχε με εμφατικό τρόπο, κάνοντας το 25-17 στο κλειστό του Μετς. Οι “ερυθρόλευκοι” πλέον έχουν ξεκάθαρο πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τίτλου καθώς η σειρά πάει στο “Μελίνα Μερκούρη” όπου έχουν στόχο να ζευγαρώσουν τις νίκες και να απέχουν μόλις μια μακριά από τον τίτλο του πρωταθλήματος της Volley League.

Σετ: 3-0 (23-25, 30-32, 17-25)