Εκτός Ευρώπης ο “Δικέφαλος του Βορρά”

Η αντρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Θεσσαλονίκη από την Μιλάνο, στην φάση των “16” του CEV Cup, με 3-1 σετ. Έτσι, αποχαιρέτησε τα… ευρωπαϊκά του σχέδια.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στην “PAOK Sports Arena” την Μιλάνο, στο δεύτερο γύρο της σειράς της φάσης των “16” του CEV Cup. Ωστόσο, στο πρώτο παιχνίδι, οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν με 3-0, έχοντας πολύ δύσκολο έργο στην σημερινή αναμέτρηση.

Το πρώτο σετ “βρήκε” τον “Δικέφαλο του Βορρά” πιο νωχελικό από ό,τι την ιταλική ομάδα, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν με το επιμέρους 3-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 6-4, αλλά το Μιλάνο δεν επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς να πλησιάσουν στον… πόντο, κατοχυρώνοντας το πρώτο “γύρο”. Στο δεύτερο σετ όμως, η διαφορά άνοιξε με… χαοτικό τρόπο. Πιο συγκεκριμένα, η οικοδέσποινα ομάδα έκανε το 10-4 και από εκεί και πέρα η μπάλα… χάθηκε. Το Μιλάνο έκανε το 2-0 στα σετ, με σκορ 25-18.

Σε εκείνο το σημείο, το “ευρωπαϊκό όνειρο” του ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε, αλλά στο τρίτο σετ ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικός από ό,τι στα προηγούμενα δύο. Έτσι, έκανε το 2-1 στα σετ, με το 25-20. Ωστόσο, οι Ιταλοί ήθελαν να τελειώσουν την υπόθεση στην Θεσσαλονίκη και να γυρίσουν στην πατρίδα τους με την πρόκριση στους “8” του CEV Cup. Και έτσι έγινε! Το Μιλάνο νίκησε στο τέταρτο σετ με σκορ 20-25, κάνοντας το 3-1.

Τα σετ: 20-25, 18-25, 20-25, 20-25.//ΓΚ