Έκανε το καθήκον του και “έπιασε” κορυφή! (video)

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε… επίδειξη δύναμης στην έδρα του και επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Άθλου Ορεστιάδας, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση, όπου “συγκατοικεί” με τον Ολυμπιακό.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” συνέχισε το νικηφόρο σερί στο πρωτάθλημα και με άνετη νίκη επί του Άθλου Ορεστιάδας συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος μαζί με τον Ολυμπιακό, έχουν από 21 βαθμούς. Δύο ημέρες μετά από τον αποκλεισμό του στο Challenge Cup, έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά και πήρε την 7η νίκη στη Volley League.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε αρκετά δυναμικά την αναμέτρηση και σύντομα πήρε προβάδισμα 5 πόντων (10-5) με πρωταγωνιστές τους Ράπτη και Τακουρίδη. Παρά την προσπάθεια του Άθλου με πρωτεργάτες του τον Κάιο Ντε Πρα και τον Αλγκούλ, ο “Δικέφαλος του Βορρά” έβρισκε τις λύσεις, παίρνοντας και δυο άσους, με τον τελευταίο να έρχεται δια χειρός Γουόλς και έτσι “καθάρισε” το πρώτο σετ με 25-17, για το 1-0.

Τα διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων στην αρχή του δεύτερου σετ, έδωσαν το δικαίωμα στον ομάδα της Ορεστιάδας να πλησιάσει στο σκορ. Στη συνέχεια όμως, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν λύσεις δια χειρός Βαν Ντεν Ντρις και Ράπτη και έτσι απέκτησαν ξανά προβάδισμα… ασφαλείας (18-13). Η εικόνα του σετ παρέμεινε ίδια μέχρι το τέλος του, με την ομάδα του κόουτς Γιόσκο Μιλενκόσκι, να παίρνει και το δεύτερο σετ, μετά από πόντο του Βουλκίδη που διαμόρφωσε το 25-17 για το 2-0.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ξεκίνησε πολύ δυναμικά και στο τρίτο σετ του παιχνιδιού, βρίσκοντας από νωρίς πόντους από τους Γιόρνα και Βαν Ντεν Ντρις, για το 9-3. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανύμποροι να αντιδράσουν με τους Θεσσαλονικείς να αποκτούν διψήφια διαφορά (15-5). Ο κόουτς Μιλενκόσκι άνοιξε το “rotation” της ομάδας του και βρήκε πόντους από τον Μούχλια, κρατώντας σταθερά το προβάδισμα. Με συνοπτικές διαδικασίες λοιπόν, ο ΠΑΟΚ πήρε και το τρίτο σετ, αυτή τη φορά με 25-13, παίρνοντας μια άνετη “καθαρή” νίκη στην έδρα του, που τον ανεβάζει στην κορυφή της βαθμολογίας “παρέα” με τον Ολυμπιακό.//

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-17, 25-13) σε 66΄

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.