Έκανε το δεύτερο βήμα και απέχει μια νίκη από τον τίτλο!

Ο Παναθηναϊκός “άλωσε” το κλειστό γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη”, καθώς επιβλήθηκε με 3-1 σετ και πλέον χρειάζεται ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα για να κατακτήσει το φετινό πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών.

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο τελικό της Volley League στο κλειστό του Ρέντη με 3-1 σετ κόντρα στον Ολυμπιακό, σε ένα ματς που το “τριφύλλι” είχε διαρκώς το “πάνω χέρι”, όμως οι “ερυθρόλευκες” απαντούσαν συνεχώς. Πλέον, οι “πράσινες” χρειάζονται μία νίκη για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα, με τον τρίτο τελικό να διεξάγεται στο ΟΑΚΑ το Σάββατο (06/05).

O αγώνας

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση έχοντας καλό ρυθμό στις επιθέσεις τους, όμως σύντομα ο Παναθηναϊκός “έτρεξε” ένα μικρό σερί, για να προηγηθεί με 10-7 παίρνοντας πόντους κυρίως από τις Ανθούλη, Γκρόθες και Κρος. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα δικό του σερί και χάρη στις Εμμανουηλίδου, Σάλας και Κούμπουρα, ανέκτησε το προβάδισμα για το 13-11. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και οι “ερυθρόλευκες” βρήκαν λύσεις είτε σε επίθεση στην ευθεία, είτε στη μικρή διαγώνιο δια χειρός Γουίντερς για το 18-14. Το πρώτο σετ συνεχίστηκε στο ίδιο “μοτίβο” με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν “κεφάλι” στο σκορ. Η Γουίντερς έδωσε σετ μπολ (25-24) στην ομάδα του Πειραιά, όμως το “τριφύλλι” απάντησε με τις Ανθούλη και Ανάε, με τις “πράσινες” να κακακτούν το σετ με 27-25 για το 1-0.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ήταν “ζεστή” και στην εκκίνηση του δεύτερου σετ, καθώς με πρωταγωνίστριες τις Ανθούλη, Γκρόθες και Παπαφωτίου, έφτασε στο +5 (4-9) σύντομα. Το σύνολο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι μετά το τάιμ άουτ του Ιταλού τεχνικού, βελτίωσε την απόδοσή του, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των “πρασίνων” και μείωσε στους 3 πόντους (9-12) με δυνατό χτύπημα της Σάλας. Οι φιλοξενούμενες όμως αντέδρασαν ξανά, εκμεταλλεύτηκαν την Ανθούλη και έφτασαν στο +8 (18-10), με τον Ολυμπιακό να αναζητά λύσεις στην επίθεσή του. Οι “πράσινες” έφτασαν άνετα στο σετ μπολ (16-24), όμως οι γηπεδούχες αντέδρασαν και έκαναν ένα μικρό σερί με τις Τσιτσιγιάννη και Χριστοδούλου, όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε τον πόντο που χρειαζόταν με την Μέντιτς για να κάνει το 25-19 και το 2-0 στα σετ αντίστοιχα.

Το “τριφύλλι” ξεκίνησε πιο δυναμικά και στο τρίτο σετ. Με πρωταγωνίστριες τις Ανθούλη, Κρος και Γκρόθες, απέκτησε σύντομα προβάδισμα… ασφαλείας (7-3), αναγκάζοντας τον κόουτς Τζουλιάνι να καλέσει τάιμ άουτ. Οι “ερυθρόλευκες” βρήκαν σκορ από τις Γουίντερς και Σάλας, ενώ η Τσιτσιγιάννη μείωσε με πόντο από μπλοκ άουτ σε 9-7. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10 με το μπλοκ της Καράρο στην Ανάε, ανεβάζοντας σταθερά την απόδοσή του στο σετ. Η συνεχόμενη… αντεπίθεση των Πειραιωτών απέδωσε καρπούς, καθώς οι “ερυθρόλευκες” προηγήθηκαν σε κομβικό σημείο με 17-15, όμως ο τραυματισμός της Σάλας, η οποία συνέχισε κανονικά, αλλά και οι πόντοι της Ανθούλη, έδωσαν… νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι (17-18). Οι δυο ομάδες συνέχισαν… χέρι με χέρι το σετ, με την Σάλας να δίνει ισχνό προβάδισμα στις γηπεδούχες (23-22). Το λάθος της Καράρο έδωσε σετ μπολ-ματς μπολ στις φιλοξενούμενες, όμως η Τσιτσιγιάννη απάντησε. Το σύνολο του Καλμαζίδη απέκτησε και τέταρτο ματς μπολ με τη Κρος να “εκτελεί” σε πρώτο χρόνο και η Γκρόθες πήρε τον πόντο μετά από μπλοκ άουτ, όμως η Παπαφωτίου ακούμπισε φιλέ και έτσι ο Ολυμπιακός έφερε νέα ισοπαλία στο 27-27, με τη Σάλας να δίνει σετ πόιντ (28-27) στην ομάδα της. Οι γηπεδούχες έμειναν συγκεντρωμένες και με το μπλοκ της Σάλας στην Ανθούλη, το σύνολο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι πήρε το σετ με 29-27, μειώνοντας σε 2-1 τα σετ της αναμέτρησης.

Οι “ερυθρόλευκες” στην εκκίνηση του τέταρτου σετ μπήκαν πολύ δυναμικά και με πρωταγωνίστριες την Σάλας και την Εμμανουηλίδου, προηγήθηκαν με 6-3, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και στη συνέχεια με διαδοχικούς πόντους της Ανάε, έφερε το ματς στην ισοπαλία (11-11). Η Ανθούλη κέρδισε στους “αιθέρες” και με συνεχόμενους πόντους, έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (14-17) στις “πράσινες” σε κρίσιμο σημείο. Η Σάλας με ένα επιθετικό “ξέσπασμα” βοήθησε τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει σε 18-18 και έδωσε κίνητρο στην ομάδα του για την ανατροπή. Το “τριφύλλι” απέκτησε ξανά σετ μπολ-ματς μπολ με πόντο της Ανθούλη, όμως η Τσιτσιγιάννη μείωσε ξανά. Το τάιμ άουτ του Τζουλιάνι δεν έφερε κάποια σπουδαία αντίδραση, καθώς η Κρος με χτύπημα στον πρώτο χρόνο έκανε το 25-23 και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε και το τρίτο σετ που χρειαζόταν για να πάρει το “διπλό” μέσα στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη”.//Γ.

Τα σετ: 1-3 (25-27, 19-25, 29-27, 23-25) σε 133′

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ονόπας, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Τσάλεντζ ρέφερι: Κυριοπούλου, Επόπτες: Σαμοθράκης, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.