Έκανε το back to back η Σέρβια στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Η Πρωταθλήτρια κόσμου, επικράτησε με 3-0 (26-24, 25-22, 25-17) της Βραζιλίας και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά τον τίτλο της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ η Βραζιλία ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε στο 7-10, αλλά με τα σερβίς της Πόποβιτς η Σερβία έκανε την ανατροπή και με την Ντρίτσα να μοιράζει το παιχνίδι παντού είχε αυτή πλέον το πάνω χέρι. Η Μπόσκοβιτς πήρε μόλις 9 επιθέσεις στο πρώτο σετ, όσες και η Μπούσα ενώ 8 είχε η Λόζο, με την τελευταία με το άουτ που έκανε να διαμορφώνει το 24-24 (από 24-22), αλλά επίθεση της Μπόσκοβιτς και άουτ της Γκάμπι έγραψαν το τελικό 26-24.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με το 6-9 της Βραζιλίας να γίνεται 10-11, με την ομάδα του Ζε Ρομπέρτο να ξεφεύγει ξανά με 13-16 χάρις σε άουτ επίθεση της Μπόσκοβιτς και μπλοκ στην Σέρβα διαγώνια. Εκεί όμως τα σερβίς της Στεβάνοβιτς και η αφύπνιση της Μπόσκοβιτς (από τις 6/9 στο 1ο σετ, 15/27 συνολικά στο 2ο) έφεραν σερί 7-0 για το 20-16 που έγινε 21-20 με νέο μπλοκ στην Μπόσκοβιτς και 22-22 με τρομερό άσο της Ταϊνάρα. Η Βραζιλία είχε επιστρέψει, αλλά η Ταϊνάρα από ωραία έγινε μοιραία καθώς στο 23-22 κάρφωσε άουτ κι αμέσως μετά το τρίτο μπλοκ της Στεβάνοβιτς στο ματς τελείωσε το σετ.

Η Σερβία πλέον ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγώνα κι ότι αλλαγή κι αν έκανε ο Ζε Ρομπέρτο δεν ήταν ικανή για να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Το γρήγορο 6-3 έγινε 12-7 και το 12-8 έφερε το νταμπλ σκορ (16-8) με τον Σανταρέλι να πανηγυρίζει πιο έντονα από τις αθλήτριες του και στην τελευταία επίθεση της Μπόσκοβιτς με την οποία διαμορφώθηκε το τελικό 25-17 έγινε ο κακός χαμός…