Έκανε την ανατροπή και έκλεισε… ραντεβού με τον αιώνιο αντίπαλο! (video)

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε τα δεδομένα της πρώτης ήττας του από τον Φοίνικα και επιβλήθηκε αρχικά με 3-0 σετ και εν συνεχεία με 16-14 στο “χρυσό σετ”, σφραγίζοντας έτσι το “εισιτήριο” για τον τελικό του League Cup “Νίκος Σαμαράς”, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Παναθηναϊκό.

Ραντεβού “αιώνιων” αντίπαλων στον τελικό του League Cup “Νίκος Σαμαράς”, καθώς ο Ολυμπιακός έφτασε στη μεγάλη ανατροπή και επιβλήθηκε στο “χρυσό” σετ επί του Φοίνικα Σύρου. Πρώτος σκόρερ με 8 πόντους για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Ιντάλγκο έχοντας 3/9 επιθέσεις, 3 άσους και 2 μπλοκ.

Οι δυο ομάδες παρουσιάστηκαν αρκετά έτοιμες και με ένταση στην αρχή του πρώτου σετ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μικρό προβάδισμα (6-4) με πρωταγωνιστές του τον Ιντάλγκο και τον Στερν. Ο Φοίνικας Σύρου βρήκε κάποιες λύσεις κυρίως μέσω των Μιχάλοβιτς και Φρομ, όμως οι “ερυθρόλευκοι” βελτίωσαν την υποδοχή τους και κατάφεραν να φτάσουν στο +5 (16-11). Οι Πειραιώτες κράτησαν το εξαιρετικό τους σερβίς, κυρίως με τον Ιντάλγκο και έτσι με… συνοπτικές διαδικασίες έκαναν το 25-17 για το 1-0.

Το σύνολο του Αλεξάνταρ Σένισιτς ξεκίνησε δυναμικά στο δεύτερο σετ και με πρωτεργάτες του τον Φρομ και τον Κουμεντάκη, είχε το “πάνω χέρι” στο σκορ, έστω και με ισχνό προβάδισμα (5-6). Ο Μιχάλοβιτς με ωραία ενέργεια έφερε το +3 (7-10) στους “πειρατές”, όμως οι “ερυθρόλευκοι” σε εκείνο το σημείο έβγαλαν αντίδραση. Με “όπλο” της τα εξαιρετικά σερβίς και τις καλές υποδοχές, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, γύρισε το εις βάρος της σκορ και προγήθηκε με 14-13. Ο Μιχάλοβιτς πρωταγωνιστούσε για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Ιντάλγκο σε κομβικό σημείο έδωσε το… μομέντουμ στην ομάδα του. Οι νησιώτες πήραν το σετ πόιντ, όμως ο Ιντάλγκο είχε… διαφορετική άποψη, κάνοντας το 26-24 για το 2-0 και έθεσε τα θεμέλια μιας φοβερής “ερυθρόλευκης” εμφάνισης.

Ο Φοίνικας προσπάθησε να πάρει “κεφάλι” στο σκορ, όμως το σύνολο του Τζουλιάνι, έβρισκε διαρκώς λύσεις από τα τρομερά σερβίς του. Οι Στερν και Λινάρδος έδωσαν ισχνό προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” (11-9), όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το τρίτο σετ σε… μονόλογο. Ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +7 (19-12), με τους Συριανούς να μην μπορούν να αντιδράσουν. Μια υπέρβαση των Πειραιωτών και ένας πόντους σε πρώτο χρόνο από τους Νησιώτες, έφεραν το σκορ στο +3 (23-20) για τους γηπεδούχους, όμως τότε έμειναν ψύχραιμοι και… καθάρισαν το σετ δια χειρός Ιντάλγκο για το 25-21 και το 3-0 στα σετ αντίστοιχα. Όλα θα κρίνονταν στο “χρυσό” σετ.

Στο κομβικό σημείο της αναμέτρησης, στο “χρυσό” και τελευταίο σετ, ο Παπαλεξίου προσέφερε κάποιες λύσεις στην ομάδα της Σύρου, όμως οι Κουμεντάκης και Λινάρδος έδωσαν πόντους και ενέργεια στους “ερυθρόλευκους” (6-3). Δυο λάθη του Παγιένκ και ο Φρομ με μια ενέργεια, έφεραν νέο ενδιαφέρον στο ματς (7-6). Ο Φοίνικας απάντησε εκ νέου με λάθη και ο Ολυμπιακός πήρε “αέρα” 3 πόντων (10-7), όμως ο Μιχάλοβιτς με ένα… κρεσέντο μετέτρεψε σε… θρίλερ το σετ, ισοφαρίζοντας σε 10-10. Παρά το ισχνό προβάδισμα των “πειρατών”, ο Στερν κυριάρχησε, βάζοντας μπροστά ξανά την ομάδα του στο σκορ (13-12), όμως με δικό του λάθος, ήρθε νέα ισοπαλία (13-13). Το σετ πόιντ-ματς πόιντ πήγε στους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι απώλεσαν την ευκαιρία να “καθαρίσουν” το ματς. Τελικά, οι Πειραιώτες “καθάρισαν” το “χρυσό σετ” κερδίζοντας μπλοκ-άουτ και έτσι κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρόκριση στον τελικό του League Cup “Νίκος Σαμαράς”, όπου θα αντιμετωπίσουν τον “αιώνιο” αντίπαλό τους, τον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 26-24, 25-21), Χρυσό σετ: 16-14 σε 91′

Διαιτητές: Κουτσούλας, Νικάκης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Μαλλιάρα, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Μπίτσικα.