Έκανε… άλμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός!

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι μπορεί να έχασε το πρώτο σετ, ωστόσο έδειξε τα… δόντια της και πήρε τη νίκη με 3:1 σετ κόντρα στη Στεάουα Βουκουρεστίου, για το πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών του Challenge Cup.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανέβει το πρώτο… σκαλοπάτι για την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup, καθώς λύγισε τη Στεάουα Βουκουρεστίου. Η ρεβάνς των δύο ομάδων, είναι προγραμματισμένη να διεξαχθεί στις 26 Ιανουαρίου, στη Ρουμανία. Η ενδεχόμενη πρόκριση, μπορεί να φέρει ευρωπαϊκό ντέρμπι “αιωνίων”, καθώς το ζευγάρι των ημιτελικών θα δημιουργηθεί από το ΟριόνΠαναθηναϊκός!

Οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν με το… αριστερό το πρώτο σετ, καθώς ο Πέτα έδωσε προβάδισμα στους Ρουμάνους. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους και ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 8-7 και εν συνεχεία στο 9-7. Μετά από ένα τάιμ άουτ, η Στεάουα κατάφερε να ανακτήσει το… πάνω χέρι, αλλά οι Πειραιώτες παρέμεναν σε απόσταση πνοής συνεχώς. Η ρουμανική ομάδα έφτασε για πρώτη φορά στο +3 με άσο του Κόστιτς (16-19), αλλά ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του και πέρασε μπροστά στο σκορ (23-22). Εν τέλει, η Στεάουα ήταν αυτή που… χαμογέλασε τελευταία για το πρώτο σετ, καθώς το κατέκτησε με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι εμφανίστηκε αποφασισμένη να φέρει το ματς στα ίσα και πήρε προβάδισμα τριών πόντων εξ αρχής (3-1 και 5-2). Η Στεάουα, ωστόσο, δεν έκανε εύκολο το έργο του Ολυμπιακού και ήταν πολύ κοντά στο σκορ (9-8). Μετά από διαδοχικές λάθος επιθέσεις των Ρουμάνων, οι “ερυθρόλευκοι” άρπαξαν την ευκαιρία και… βομβάρδισαν τα απέναντι πλευρά του φιλέ, φτάνοντας στο +5 (13-8). Με τον Ιντάλγκο να είναι… καυτός, ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στη Στεάουα να μειώσει εκ νέου, έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +10 και εν τέλει κατέκτησε το σετ για την ισοφάριση με 25-16.

Η ρουμανική ομάδα μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ, πήρε τον πρώτο πόντο με μπλοκ άουτ και στη συνέχεια απέκτησε προβάδισμα με 0-3. Το σύνολο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έδειξε άμεσα τα… δόντια του και πέρασε μπροστά στο σκορ, προτού αποκτήσει προβάδισμα τριών πόντων (10-7) και προκαλέσει το τάιμ άουτ από την πλευρά των Ρουμάνων. Οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν και στο +5 (12-7) και έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με το συνεχές προβάδισμά του, ο Ολυμπιακός πλησίαζε ολοένα και περισσότερο στην κατάκτηση και του τρίτου σετ και τα κατάφερε, σφραγίζοντάς το με το ίδιο σκορ (25-16).

Το τέταρτο σετ πήγαινε χέρι-χέρι στους πρώτους πόντους, όπως και τα προηγούμενα. Η Στεάουα φρόντισε να μην… παραδώσει τα “όπλα”, με στόχο να ισοφαρίσει την αναμέτρηση. Το εν λόγω σετ, αποδείχθηκε εξίσου ανταγωνιστικό με το πρώτο, καθώς αμφότερες οι ομάδες δεν μπορούσα να αποκτήσουν ασφαλές προβάδισμα και το σκορ εναλλασσόταν συνεχώς, τόσο μέσα από τις επιθέσεις των δύο πλευρών, όσο και από τα λάθη τους. Ένας πόντος του Στερν και ένα μπλοκ του ίδιου στη συνέχεια, έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +2 στο σετ μετά από ώρα (18-16), προτού ο Πάγενκ διαμορφώσει το 19-16. Η Στεάουα αναγκάστηκε να προχωρήσει σε τάιμ άουτ και με την επιστροφή της στο παρκέ κατάφερε να μειώσει σε 19-17. Ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε να μειωθεί περαιτέρω η διαφορά, αλλά φρόντισε να την αυξήσει στο +4 (21-17), με δύο διαδοχικούς πόντους, που προήλθαν από προσπάθεια που κατέληξε στο φιλέ από τον Πέτσα και μέσα από άσο του Στερν. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και κατέκτησαν το σετ με 25-19 για τη νίκη στο πρώτο ματς των προημιτελικών.

Τα σετ: 23-25, 25-16, 25-16, 25-19.