Έκαμψαν την αντίσταση του Άρη οι “πράσινες” πριν τη Ναντ

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε των Θεσσαλονικιών με 3-1 σε ένα παιχνίδι με τέταρτο σετ “διαφήμιση” του βόλεϊ και συνεχίζει στην πρώτη θέση της Volleyleague γυναικών λίγες μέρες πριν την σπουδαία ευρωπαϊκή μάχη με τη γαλλική ομάδα.

Το πρώτο σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικό με τις παίκτριες του “τριφυλλιού” να μην κάνουν καλό ξεκίνημα και τον Άρη να παίρνει το προβάδισμα στην αρχή με 5-3 και να το ανακτά με 20-17 μετά από μία μίνι αντεπίθεση των γηπεδούχων στο 10-7. Εν τέλει, οι φιλοξενούμενες πήραν το σετ με 25-23.

Η ομάδα του Καλμαζίδη έβγαλε αντίδραση κατακτώντας τα δύο επόμενα σετ συνεχόμενα. Συγκεκριμένα, στο δεύτερο πήρε σταθερό προβάδισμα από την αρχή (12-6) και το κράτησε ως το τέλος (25-17), ενώ η ανατροπή ήρθε στο τρίτο σετ και παρά το γεγονός ότι οι “κιτρινόμαυρες” είχαν το παιχνίδι στην ισοπαλία στο 18-18, ένα σερί 6-1 για τον Παναθηναϊκό ήταν αρκετό για το 2-1.

Στο τέταρτο σετ το θέαμα ήταν συναρπαστικό. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του. Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν στο set ball του 25-24, ωστόσο, ακολούθησαν αρκετές ισοπαλίες με τον Άρη να χάνει… επτά ευκαιρίες να κατακτήσει το σετ. Με το σκορ στο 35-35, η “εμπειρία” μίλησε και οι “πράσινες” με δύο σερί πόντους έφτασαν στο τελικό 3-1.

Τα σετ: 23-25, 25-17, 25-19, 37-35.