Έγραψε ιστορία ο Άθλος!

Όνομα και… πράγμα η ομάδα της Ορεστιάδας, η οποία επικράτησε στο τάι-μπρέικ επί της Κηφισιάς και πέτυχε έτσι την πρώτη της νίκη στα “σαλόνια” της Volley League Ανδρών.

Μεγάλη νίκη και παράλληλα την πρώτη στην ιστορία του στην Volley League πανηγύρισε ο Άθλος Ορεστιάδας, καθώς επιβλήθηκε με 3-2 σετ στην έδρα μιας ομάδας, όπως η Κηφισιά, η οποία φέτος δείχνει να “χτυπάει” την πρώτη “εξάδα” της βαθμολογίας.

Η ομάδα που δυσκόλεψε τόσο τον Ολυμπιακό, όσο και τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα στο τάι-μπρέικ, αυτή τη φορά κατάφερε να… πάρει το αίμα της πίσω και να φύγει νικήτρια με 3-2 σετ από την έδρα της Κηφισιάς, η οποία πλέον μετράει 11 βαθμούς, ενώ ο Άθλος 5 βαθμούς αντίστοιχα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στα σετ με 1-0, ωστόσο η ομάδα της Ορεστιάδας ανέβασε τον ρυθμό της και έβαλε… φωτιά στο ματς ανατρέποντας το εις βάρος της σκορ σε 2-1 σετ με πολύ καλό βόλεϊ. Η Κηφισιά έδειξε την ποιότητά της, πήρε το τέταρτο σετ με 25-22 και ισοφάρισε σε 2-2, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει σε τάι-μπρέικ. Εκεί, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Κηφισιά να παίρνει τρεις φορές προβάδισμα δύο πόντων, όμως ο Άθλος ήταν αυτός που βρέθηκε στο ματς πόιντ (13-14). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν αρχικά να “τελειώσουν” το ματς, όμως το έκαναν στη συνέχεια με 16-14 και πήραν την πρώτη τους νίκη στην κατηγορία της Volley League Ανδρών.

Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Αρβανίτης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.