Δυσκολεύτηκε, αλλά “λύγισε” τον Άρη

Σε ένα ντέρμπι με… τα όλα του, ο Ολυμπιακός “χαμογέλασε” στο κλειστό γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη” του Ρέντη και επιβλήθηκε με 3-1 σετ κόντρα στις “κίτρινες” για την 7η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το ντέρμπι κόντρα στον Άρη στο “Μελίνα Μερκούρη”, επικρατώντας με 3-1 σετ και πανηγυρίζοντας έτσι την πέμπτη του διαδοχική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών.

Οι “ερυθρόλευκες” ξεκίνησαν πολύ δυναμικά το ντέρμπι στο πρώτο σετ και πήραν προβάδισμα έξι πόντων με… νταμπλ σκορ (12-6) με την Σάλας και την Γουίντερς να δίνουν λύσεις στην ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι αποτελεσματικός στα σερβίς του κυρίως με την Κούμπουρα, και έτσι η διαφορά “εκτοξεύτηκε στο +8 (20-12), για να ολοκληρωθεί λίγο αργότερα το σετ με 25-18 μετά από πόντο της Σάλας, η οποία έκανε το 1-0 για τις γηπεδούχες.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στο δεύτερο σετ του αγώνα, παίρνοντας σύντομα προβάδισμα με την Τσεμπτσούμπα να πρωταγωνιστεί για τις “κίτρινες”. Οι Πειραιώτισσες πίεσαν την ομάδα της Έφης Κώστα, ωστόσο έμεινε ψύχραιμη στο τέλος παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-23, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1 την αναμέτρηση.

Παρόμοια ήταν η εικόνα στο τρίτο σετ του αγώνα, με τον Άρη να παίρνει προβάδισμα στην αρχή με πέντε πόντους, όμως οι παίκτριες του Ολυμπιακού είχαν και πάλι τις απαντήσεις κυρίως με τη Σάλας, η οποία με κάποια εξαιρετικά μπλοκ έφερε το ματς στα ίσα. Οι “ερυθρόλευκες” πήραν στο τέλος το σετ με 25-22 και το προβάδισμα με 2-1 σετ στο ματς αντίστοιχα.

Στο τέταρτο σετ η κατάσταση άλλαξε και μεταμορφώθηκε σε ματς με μοναδικό πρωταγωνιστή τον Ολυμπιακό. Οι Γουίντερς και Κούμπουρα πήραν το “όπλο” τους και με πέντε διαδοχικούς πόντους στο τέλος, διαμόρφωσαν το εμφατικό 25-11 για το 3-1 και την 5η συνεχόμενη νίκη της ομάδας στο εγχώριο πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών.